Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Zammı Mecliste! Maaşlara Nasıl Yansıyacak?

Emekli maaşlarıyla ilgili kritik süreç devam ediyor. Zam teklifi Meclise gelirken uzmanlar soruları cevaplıyor. İşte detaylar;
Emekli Zammı Mecliste! Maaşlara Nasıl Yansıyacak?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaş emeklilik maaşıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nun yaptığı görüşmelerde yüzde 25’lik zam oranını kapsayan madde kabul edildi. Teklife eklenen son maddelerle birlikte Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri 2023’ün 6 aylık diliminde yüzde 25 zam alacak.

Komisyonun kabul ettiği düzenleme için gözler Meclis Genel Kurulu’na çevrildi. Teklif 11 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Maaşlara Nasıl Yansıyacak?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, yeni zamların emekli maaşlarına nasıl yansıyacağını değerlendirdi.

Zengin, memur emeklilerinin yüzde 17,5 olan emekli maaşlarına ekstra olarak yüzde 6,3 artış verildiğini söyledi. SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşına yapılacak zammın yüzde 19,77’den yüzde 25’e çıkarılacağını hatırlattı. Emekli maaşını 10 bin lira alanın 12 bin 500 alacağını, 2 bin alanın 15 bin alacağını, 15 bin alanın 18 bin 750 lira alacağını belirtti.

Bu Sene Emekli Olanlar da Yararlanacak

2023’ün Mart ayında çıkan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamalara göre yeni düzenlemeden EYT kapsamındaki emekli olanlar yararlanabilecek. Temmuz ayı ve sonrasında emekli olacaklar da ilave artıştan faydalanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.