Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Olacakların Dikkatine! Karar Yayımlandı

Kamu kurum ve kuruluşları emeklilik işlemlerine dair belgeleri sadece HİTAP üzerinden gönderecek. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Emekli Olacakların Dikkatine! Karar Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamu Görevlilerinin Emeklilik İşlemleri ile ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımladı.

Kamu görevlilerinin özlük dosyasında yer alan bilgilerin elektronik ortama aktarılmasına imkan sağlayan  Hizmet Takip Programı’nın (HİTAP), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sorumluluğunda yürütüldüğü aktarıldı.

Bilgi ve Belgeler 15 Kasım’dan İtibaren SGK’ya Aktarılacak

Karar göre, kamu görevlilerini çalıştıran kamu kurum ve kuruluşları hem kurumsal hem de teknik altyapı hazırlıklarını en geç 2 ay içerisinde tamamlayacak. Ayrıca emeklilik işlemlerine ilişkin başvuru, onay, diğer bilgi ve belgeleri 15 Kasım tarihinden itibaren sadece HİTAP üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na aktarılacak.

SGK, ayrıca bu bilgi ve belgelerin talep edildiği durumlar hariç olmak üzere posta yolu gönderimine son verecek.

HİTAP Nedir?

SGK’nın resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre HİTAP, bilgi ve belge girdilerinin bilgisayar ortamında yapılarak hatalı bilgileri kaynağında engellemek için hazırlanmış bir projedir. Ayrıca projenin istatistiki verileri hızlı ve güvenilir olarak alınmasını sağladığı, kullanım kolaylığı ile gereksiz harcanan enerjiyi minimum değere düşürdüğü belirtildi. 4/c kapsamındaki sigortalılar için hazırlandığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.