Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’tan, Twitter Anlaşmasının Feshine Dair Yeni Bildirim

Milyarder isim Elon Musk, Twitter’ı satın almaktan vazgeçmesine neden olarak yeni bir bildirimde bulundu. Ayrıntılar haberde…
Elon Musk’tan, Twitter Anlaşmasının Feshine Dair Yeni Bildirim
HABER GİRİŞ

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk, Twitter’ı satın alma sürecindeki gelişmelere dair gündeme gelmeye devam ediyor. Musk konuyla ilgili anlaşmanın fesih nedenlerine dair yeni bir bildirimde bulundu.

Milyarder isim gönderdiği bildirimde, Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter Zatko’nun sosyal medya şirketinin, güncel olmayan yazılımların çalıştırılması da dahil olmak üzere kullanıcıların kişisel verilerini işlemesindeki ciddi eksiklikler hakkında sorular yönelttiğini ve yöneticilerin, ihlaller ve koruma eksikliği olduğundan bahsetti.

Musk’ın avukatları, Zatko’nun, platformun bilgisayar korsanlarına ve gizlilik sorunlarına karşı savunmasındaki eksiklikler de dahil olmak üzere iddialarının, Twitter’ın birleşme anlaşmasındaki koşulları ihlal ettiği anlamına geldiğini söyledi.

Hisselerde Düşüş Sürüyor

Bu bildirim sonrası Twitter hisseleri vadeli işlemlerde, yüzde 1’in üzerinde kayıpla 39.50 dolara geriledi. Elon Musk, Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklif verdiğinde, sosyal medya devinin hisseleri 54 dolar seviyesindeydi.

Tesla ve SpaceX CEO’su, Twitter’ı almaktan vazgeçmesine başlıca sebep olarak, şirketin spam hesaplar hakkında yeterince bilgi vermediğini gösteriyor. Zatko’nun, Twitter’daki kullanıcı rakamlarını robot hesaplar tarafından şişirdiği iddia ediliyor. Bu yılın başlarında ise işine son verilmişti.

GCM Yatırım Banner

Taraflar Davalık Oldu

Hem Musk hem de Twitter’ın avukatları, sosyal medya platformunun yetkililerinin kaç hesabın spam veya robot hesap olduğunu bilmediğini veya öğrenmekle ilgilenmediğini söyleyen Zatko’ya mahkeme celbi gönderdi.

Spam ve botların hesapların toplam kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını oluşturduğunu iddia eden Twitter, Temmuz ayında Musk’ı önerilen satın almayı tamamlamaya zorlamak için dava etmişti.

Yeni bulgular Musk’ın iddialarına ek olarak, Twitter’ın veri gizliliği ve tüketici koruma yasalarına ilişkin yükümlülüklere maddi uyumsuzluk içinde olduğunu, şirketin veri merkezi arızalarına ve kötü niyetli aktörlere karşı savunmasız olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.