Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’tan Tesla Yatırımcılarını Üzecek Açıklamalar

Gündemden düşmeyen Elon Musk, haftanın yedi günü sabahtan akşama kadar çalıştığını söyleyerek Tesla için endişeleri artıracak açıklamalar yaptı.
Elon Musk’tan Tesla Yatırımcılarını Üzecek Açıklamalar
HABER GİRİŞ

Tesla CEO’su Elon Musk, sosyal ağ platformu Twitter’ı satın almasıyla gündemde daha çok yer etmeye başladı. Öncesinde de tartışmalı yorumlarıyla gündeme gelen milyarder girişimci, satın alım sonrasında binlerce çalışanını işten çıkardı.

Geçen hafta ise çalışanlarına gönderdiği mesajda, uzaktan çalışmaya artık izin vermeyeceğini ve kendisinin onayladığı kişiler dışında her çalışanının haftada en az 40 saat ofiste bulunmasını istediğini bildirdi.

Bugün ise Musk, Bali’deki G20 zirvesinde bir iş konferansına video bağlantısıyla yaptığı açıklamayla gündeme geldi.

Twitter’ı satın alması ve otomobil üreticisi Tesla’nın liderliği hakkında soru sorulduğunda haftanın yedi günü sabahtan akşama kadar çalıştığını söyleyerek yapması gereken çok iş olduğunu vurguladı.

Musk’ın yorumları, yatırımcıların Tesla’ya ilişkin endişelerinin arttığı bir zamanda geldi. Çünkü Tesla hissedarları, araba tasarımından tedarik zinciri sorunlarına kadar şirketteki kararlara kişisel olarak katılan yöneticinin Twitter’ı satın almasıyla dikkatinin dağılmış olabileceğinden endişeleniyor.

GCM Yatırım Banner
Musk, Nisan ayından bu yana Twitter’ı satın almakla ilgilenirken bu süre içerisinde elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisseleri büyük kayıp yaşadı.
Tesla Hisse Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Şirket hisseleri o dönem 330 dolar seviyesindeyken, geçen zaman içerisinde sert geriledi. Geçen hafta 177 dolara kadar inen TSLA kodlu hisseler, son bir ayda yüzde 11, yıl başından bu yana ise yüzde 45 oranında düştü.

Geçen hafta Twitter ile ilgili satışlarını 20 milyar dolara çıkarmak için 4 milyar dolar dahil Tesla’daki hisse satışları baskıyı artırdı.

Milyarder girişimci, Çin’den yayılan endüstriyel tedarik zincirlerinin karmaşıklığı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan riskler sorulduğunda, ne kadar meşgul olduğunu bir kez daha ortaya serdi.

Asya’daki birçok iş liderinin “Doğu’nun Elon Musk’ı” olmak istediği yönündeki bir gözleme yanıt veren Musk, şöyle konuştu:

“Ne dilediğime dikkat ederdim. Kaç kişinin gerçekten ben olmak isteyeceğinden emin değilim. Ben olmayı, hayal ettikleri gibi olmak isterler ki bu aslında ben olmakla aynı şey değil.”

Bali etkinliği sırasında nerede olduğu belli olmayan Musk konuşmasında, “burada, mumlarla çevrili olarak karanlıkta oturuyorum” ifadelerini de kullandı. Musk, ekonominin sürdürülebilir enerjiye geçiş yapacağına inandığını ve bunun sadece ne kadar zaman alacağının bilinmediğini sözlerine ekledi.

Uzay araştırmalarının bir öncelik olarak kalması gerektiğini savunan ünlü isim, “belki uzaylı uygarlığı buluruz ya da milyonlarca yıl önce var olan uygarlıkları keşfederiz ancak eski uygarlıkların kalıntılarını görüyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın