Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’ın Ültimatomu İşe Yaradı

Twitter çalışanlarına “kalın ya da gidin” ültimatomuyla gündeme gelen Elon Musk’ın uyarısı işe yaradı. Detaylar haberde;
Elon Musk’ın Ültimatomu İşe Yaradı
HABER GİRİŞ

Twitter’ı satın aldıktan sonra çalışanları işten çıkarmaya başlayan Elon Musk, geçen hafta çalışanları ofise çağırmış ve uzaktan çalışma döneminin sona ereceğini bildirmişti. Son dönemde hem satın alma hem de şirket için aldığı dev iş gücü kesintisiyle sık sık gündeme gelen milyarder, yaptığı son açıklamalarından birinde çok çalışmaktan şikayet etmişti.

Bugün ise sosyal medya platformuna yönelik ültimatomuyla konuşuluyor. Aktarılan bilgilere göre Musk’ın çalışanlarına “yüksek yoğunlukta uzun saatler çalışın ya da gidin” ültimatomu sonrasında yüzlerce kişi işten ayrılıyor.

İşten ayrılışlar, Musk’ın Twitter’ın 3 bin kişi kadar çalışanının işten çıkarması ve yoğun tempoyu vurgulamak için şirket kültürünü sert bir şekilde değiştirmesi ortasında çalışanların gönülsüzlüğünü vurguladı.

Üstelik Musk, Perşembe günü geç saatlerde Twitter’dan yaptığı paylaşımda istifalardan endişe duymadığını “en iyi insanlar kalıyor” diyerek gösterdi.

Başka bir paylaşımında, “Twitter kullanımında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştık” ifadelerini kullanması dikkat çekti.
Elon Musk Paylaşım
Kaynak: Twitter

Mevcut bir çalışan ve Twitter’daki meslektaşlarıyla iletişim halinde olan yakın zamanda ayrılan bir çalışan, Musk’ın Perşembe günü bazı üst düzey çalışanlarla onları kalmaya ikna etmek için bir araya geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İki kaynağa göre şirket ayrıca çalışanlarına ofislerini kapatacağını ve Pazartesi gününe kadar rozet erişimini keseceğini bildirdi. Bir kaynak, güvenlik görevlilerinin Perşembe akşamı bazı çalışanları bir ofisten atmaya başladığını söyledi.

En az dört kıtada 110’dan fazla Twitter çalışanı, Reuters tarafından incelenen herkese açık Twitter gönderilerinde ayrılma kararlarını açıkladı ancak her istifa tek tek doğrulanamadı. Notlara aşina bir kaynak, Twitter’ın dahili sohbet aracında Perşembe günü 500’den fazla çalışanın veda mesajı yazdığını bilgisini paylaştı.

Çalışanları iş e-posta adresleri aracılığıyla doğrulayan ve anonim olarak bilgi paylaşmalarına izin veren iş yeri uygulaması Blind’de yapılan bir anket, 180 yanıtlayanın yüzde 42’sinin “Çıkış seçeneğini kullanıyorum, özgürüm!” seçeneğini tercih ettiğini gösterdi.

Dörtte biri kalmayı “gönülsüzce” seçerken ankete katılanların yalnızca yüzde 7’si şirkette kalma seçeneğini işaretledi. Twitter, konuyla ilgili olarak yorum talebine yanıt vermedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.