Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’a Seslendiler: Nikel Endüstrisinden Uzak Dur!

Sivil toplum kuruluşları, Musk'tan çevresel endişeler nedeniyle Endonezya'nın nikel endüstrisine yatırım yapmamasını talep etti. Detaylar haberde;
Elon Musk’a Seslendiler: Nikel Endüstrisinden Uzak Dur!
HABER GİRİŞ

Onlarca sivil toplum kuruluşu (STK) Elon Musk’a açık mektup göndererek çevresel kaygılar nedeniyle Tesla Inc’i, Endonezya’nın nikel endüstrisine yatırım yapmamaya çağırdı.

Wahana Lingkungan Hidup Indonesia (WALHI) ve Friends of the Earth United States’in de içinde yer aldığı STK’ların mektubu, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun potansiyel yatırımları görüşmek üzere Mayıs ayında Teksas’ta Musk ile yaptığı görüşmenin kısa süre sonrasında gelmiş oldu.

Widodo’nun Hedefi: Nikel Bazlı Elektrikli Araç Endüstrisi

Dünyanın en büyük nikel rezervlerine sahip olan Endonezya’da Widodo, ülkesinde nikel bazlı bir elektrikli araç endüstrisi geliştirmeye hevesli. Ayrıca hükümet, yatırımcılara tedarik sağlamak için 2020’den itibaren işlenmemiş nikel cevheri ihracatını yasaklamış durumda.

Çevreciler ise sürecin madencilik atıklarının okyanusa atılmasını içereceğinden endişe duyuyorlar.

Çevreciler Kaygılarını Dile Getiriyor

STK’lar mektubunda, ormanların nikel madenciliğine dönüştürülen toplam alanından kaynaklanan çevresel zararın, ormansızlaşmanın artmasına ve nehir, göl ve sahildeki kirli su tehditlerine neden olduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Topluluk, Endonezya’daki nikel endüstrisindeki herhangi bir potansiyel doğrudan yatırım planının sonlandırılmasını ve Tesla’nın her iş kolunda Endonezya’da üretilen nikelin durdurulmasını tavsiye etti.

Tesla ve Endonezya hükümetinden sivil toplum kuruluşlarının bu talebine henüz bir cevap gelmedi.

Musk, 2020 yılında madencilik endüstrisini “çevreye duyarlı bir şekilde” daha fazla nikel üretmeye çağırmış, nikeli verimli ve çevreye duyarlı şekilde çıkarmaları halinde Tesla’nın uzun dönemli devasa kontratlar imzalamaya hazır olduğunu dile getirmişti.

Tesla, otomobil ve batarya üretiminde aksaklık oluşmaması ve geniş çerçevede ham madde sıkıntısı yaşamamak adına nikel madenlerine özel ilgi duyuyor ve bu konuda ortaklık girişimlerini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.