Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’ın 2018 Yılında “Yönlendirici Tweet Soruşturması” ve SEC’in Güncel Hamleleri

Tesla'dan Elon Musk'ın tweetleri üzerine ABD SEC yatırımcıların yönlendirilmesi gerekçesi ile soruşturma başlatmış ve ilgililere cezalar yazmıştı. Gelişmenin güncel detayları şöyle;
Elon Musk’ın 2018 Yılında “Yönlendirici Tweet Soruşturması” ve SEC’in Güncel Hamleleri
HABER GİRİŞ

Elon Musk, geçtiğimiz yıl elektrikli otomobil üreticisinin işletmesi hakkında “makul miktarda yönlendirme içerebilecek” tweetleri ile yeniden gündeme geldi. Bu sözler şimdi iki taraf arasındaki 2018 sivil dolandırıcılık anlaşmasıyla ilgili mahkeme emri müzakerelerinin merkezinde yer alıyor.

Perşembe günü sona eren görüşmelerin sonucu Musk’un, Tesla yönetim kurulu başkanı için fon sağladığını belirten tweeti ile yatırımcıları yanlış yönlendirdiği iddiasıyla kabul ettiği benzersiz cezanın değiştirilmesi gündemi oldu.

Virginia Üniversitesi’nde hukuk profesörü Andrew Vollmer, “Çözümün gelecekte çalışmasını istiyorlar, bu nedenle bu dili ele almaları gerekebilir. Umarım, hem Musk’un tanışabileceğini düşündüğü bir davranış standardı bulmaya hem de SEC’in piyasayı yeterince koruyabileceğini düşündüğü bir davranış bulmaya çalışılır.” diyor.

SEC’ten 2018 Şubat Hamlesi

SEC 2018 Yılında Elon Musk'ın Tweetlerine Yönelik Soruşturma BaşlatmıştıAmerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Tesla sözcüsü müzakereler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Anlaşmaya göre Bay Musk, tüccarlar ve otomobil üreticisinin hisselerinin alım satımını etkileyebilecek diğer iletişimler için şirket avukatlarının iznine ihtiyaç duyuyordu. 

GCM Yatırım Banner

SEC, Şubat ayının ortalarında beklenen araç teslimatlarıyla ilgili izinsiz tweet atmasının ardından, Musk’a yönelik harekete geçmişti.

Yeni Müzakereler

Tesla ve SEC Arasında Yeni Müzakereler Gündeme GeldiSEC, diğer durumlarda gereklilikleri “geride bıraktığını” iddia etti. Bay Musk, 16 Şubat’taki tweet’ini sürdürmüş ve şirketin anlaşma şartları diğer kişiler tarafından da ihlal edilmemişti.

Hüküm yerine bu ayki duruşmada Yargıç Alison Nathan, iki tarafın yeni bir müzakere turuna katılmalarına kanaat getirdi. Çalışmada özellikle, ortak ön hazırlık dilini bulmak için zorlanıldığı yorumlandı.

Hukuk uzmanları, hakimlerin ve diğer gözlemcilerin daha büyük bir sorunla ilgilenmeleri gerektiğini söylüyor. (Hükümetin uyguladığı bir standart, o kadar geniş ki, özgür konuşmayı kısıtlayabiliyor.)

Adımların Gelecek Önemi Büyük

SEC'in Atacağı Adımların Gelecekteki Önemi YüksekDaha önce SEC’in Genel Başkan Yardımcısı olan Vollmer, “Orijinal çözüm tehlikeli bir emsaldir.” dedi. Bay Musk bazen zamanlarda düzenleyiciyi kışkırtmıştı. SEC’i kısa pozisyon yatırımcılarının tarafını almakla suçladı. SEC, yerleşim yerinin ihlal etmekle suçlamasının ardından gözetiminin “kırıldığını” ifade etmişti. (Tweet o zaman silindi.)

Diğerler yorumcular ise, politikanın Bay Musk’un Twitter’ı kullanmasıyla ilgili sorunları çözebilecek kadar dar olduğunu belirtiyor. Demokratik SEC komisyoncusu Robert Jackson, “Bu adımlar çözüm için çok önemli, gelecekteki sorunların ortaya çıkmasını önlemek için geleceğe dair adımları gözetim altında tutacağız.” dedi.

Crumpton’dan İfadelerde Yönlendirme Olmadığına Dair Açıklama

Tweetlerde Yönlendirme Olmadığı SavunuluyorBayan Cheryl Crumpton, gözetim politikasından muaf tutulan tweetlerin, Musk’un Twitter’da Tesla sahipleri ve arabalarıyla ilgili bireysel temasları gibi (açıkça maddi olmayan) ifadeler olduğunu söylüyor.

Musk’un avukatları, ifadelerin herhangi bir yönlendirme bulgusunun temeli olamayacak kadar belirsiz olduğunu vurguluyor.

Elon Musk’a göre, mahkemenin politikanın belirsizliğine odaklanması bir kazanç. SEC ve kendisi en son tartışmalarını çözebildikleri sürece, Hakim Nathan’ın 2018 kararını ihlal etmek için yönlendirme konusunda karar vermesi gerekmeyecek.

SEC’in Bazı Hamleleri Şirketlerin Adımlarını Değiştiriyor

SEC Kısıtlamaları Şirketlerde Değişime Yol AçıyorMusk ve Tesla, SEC’in Ağustos’taki tweet gündeminden beri şirket bilgilerini gizli tutma konusunda piyasayı güvence altına alınmış SEC’e karşı çıkıyor. Eylül ayında Musk, SEC’in tweetle ilgili uygulayıcı soruşturmasını yapmayı kabul etmişti. (20 milyon dolar para cezası ödemeyi ve başkanlık ünvanını kaldırmayı, ayrıca şirket yetkililerinin belirli tweetleri denetlemesini ve onaylamasını sağlama politikasını da kabul etti.)

SEC’in icra davaları nadiren şirketleri bu tür özel kurumsal yönetim adımlarını atmaya zorlamakta. Sıra dışı bir örnekte, SEC geçen yıl Theranos Inc. kurucusu Elizabeth Holmes ile şirket üzerindeki oy kontrolünü elinden alan bir uzlaşma elde etmişti.

Kurum, yöneticinin halka açık bir şirketi yönetmesini engellemeye çalışabilir. Ancak Tesla’nın durumunda, bunun kötü bir adım olduğu düşünülüyordu çünkü hissedarlar, şirketin Bay Musk’un vizyonu ve liderliğini önemsiyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın