Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elite Naturel’den Dev Yatırım Hamlesi

Elite Naturel bugün KAP üzerinden Ankara Polatlı'da gerçekleştireceği meyve kurutma tesisi yatırımına dair açıklamada bulundu. Detaylar haberde;
Elite Naturel’den Dev Yatırım Hamlesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ELITE) tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Meyve Kurutma Tesisi Yatırımı hakkında bildiri paylaşıldı. Bildiride, şirketin Ankara Polatlı’da bulunan tesislerinde meyve kurutma tesisi yatırımı yapacağı açıklandı.

Söz konusu yatırımın amacının ürün gamını genişletmek ve mevcut tedarik ve dağıtım ağı üzerinden daha fazla ürünü tüketicilere ulaştırmak olduğu vurgulandı.

Elite Naturel, Ankara Polatlı’da bulunan tesiste meyve işleme kapasitesini yüzde 50 oranında artırma kapsamında yatırımın yapıldığının altını çizdi.

Yatırım kapsamında, kuru meyve ve sebze üretimi için gerekli olan makine ve ekipmanın temini için 4U Seracılık Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile anlaşma yapıldığı bildirildi.

Bu anlaşma doğrultusunda, 4U Tarım’a ait tesislerde bulunan ve meyve-sebze kurutma amacıyla kullanılan tüm ekipmanın varlık devri yoluyla toplam 21 milyon lira (KDV hariç) karşılığında satın alınacağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

KDV Muafiyetinden Faydalanacak

KAP bildirisinde, satın alma işleminin 13,5 milyon liralık kısmı için yatırımı teşvik belgesi kapsamında KDV muafiyetinden faydalanılacağına dikkat çekildi.

Satın alma bedelinin pazarlık usulüyle belirlendiği kaydedilen açıklamada, tesis kurulum işlemlerinin 6 ay içinde tamamlanmasının planlandığı vurgulandı.

Kurulan tesisin yaş sebze ve meyve işleme kapasitesinin 2300 ton/yıl olduğu belirtilerek, yılda yaklaşık 220 ton kuru sebze ve meyve üretiminin gerçekleştirilebileceği aktarıldı.

Bu sayede yeni tesisin, Air Dried ürünleri ile Elite Naturel kalitesini piyasaya sunacağı ileri sürüldü. Yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, şirketin meyve işleme kapasitesi yüzde 50 oranında artacak ve ürün yelpazesi genişleyecek.

Borsa İstanbul’da ELITE koduyla işlem gören şirket hissesi yatırımcısına yıllık bazda yüzde 244,8 oranında kazandırdı. Aylık yüzde 13,87 oranında kaybettiren hisse bugün TSİ 11.45 itibarıyla yüzde 1,01 düşüşle 54,2 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.