Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eli Lilly Hisseleri Covid İlacına FDA Onayıyla Yükseliyor

ABD’li ilaç şirketi Eli Lilly, FDA’dan yeni bir onay alırken hisseler açılış öncesinde yükseldi.
Eli Lilly Hisseleri Covid İlacına FDA Onayıyla Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada Eli Lilly’nin COVID-19 tedavisi için acil kullanım yetkisinin, virüse maruz kalmış ve ciddi hastalığa ilerleme açısından yüksek risk altında olan kişilerde kullanılmak üzere revize edildiği bildirildi.

New York Borsası’nda listelenen Eli Lilly & Co. hisseleri, FDA onayının iyimserliğiyle açılış öncesinde artıda işlem gördü.

Dün yüzde 1,15 ekside kapanış yapan LLY kodlu hisse senetleri, haftanın son gününe yükselişle açılış yapmaya ilerlediğinin işaretini verdi.
Ely Lilly Hisse
Kaynak: MarketWatch

Ağustos ayında 275,87 dolarla zirve yapan hisseler, son dönemde değer kaybetse de uzun vadede kazandırdı. 3 ayda yüzde 4 artıda duran hisseler bir yılda yüzde 51 arttı.

İlaç firmasına ilişkin bu hafta alınan başka bir haber de federal hükümetle yapılan anlaşma oldu. ABD hükümetinin Eli Lilly and Company’den 388.000 doz COVID tedavi ilacı satın alacağı belirtilirken bunun 2021’in ikinci yarısında şirkete 330 milyon dolar gelir sağlamasının beklendiği söylenmişti.

Şirket yetkilisi konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Lilly, şu anda ABD’de tanımlanmış tüm COVID-19 vakalarının yüzde 98’inden fazlasını oluşturan oldukça bulaşıcı Delta gibi varyantların beklentisiyle birlikte uygulama için bamlanivimab ve etesevimab geliştirdi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu