Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eleştirileri Toplayan Kentsel Dönüşüm Yasasına Açıklama Geldi

Mülkiyet hakkının ihlal edildiği yönünde eleştiri oklarını üzerine çeken kentsel dönüşüm yasasına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’ndan açıklama geldi.
Eleştirileri Toplayan Kentsel Dönüşüm Yasasına Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kentsel dönüşüme hız verilmesi gerekçesiyle getirilen ve rezerv alan başta olmak üzere iptal taleplerinin saf dışı kalacağı yönündeki maddeleriyle tartışma yaratan kentsel dönüşüm yasasına ilişkin açıklama geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Meclis’ten geçtikten sonra Resmi Gazete’nin 9 Kasım 2023 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren kentsel dönüşüm yasasının eleştirildiğinin aksine kimsenin mülkiyet hakkını gasp etmediğini savundu.

“Herkes rahat olsun, kimsenin malında mülkünde gözümüz yok” çıkışını yapan Özhaseki, CNN Türk’te katıldığı programda, söz konusu yasaya eklenen düzenlemelerin ideolojik olarak eleştirilere maruz bırakıldığına işaret etti.

Bakan, “Milletin evlerine bakanlık el koyup ne yapacak? Türkiye’de bir cenah olayı ideolojik çerçevesinden bakıp, ısrarla muhalefet olsun diye bir şeyi yalan yanlış söylemeye devam ediyor” diye konuştu.


Dönüşüme açılacak rezerv alan meselesine açıklık getirerek, rezerv alan statüsünde ilan edilen bölgelerin boş ve kamu arazileri olduğunu, kamu alanı ise bakanlıkça ilanın yapılacağını açıkladı.

Alınan örneklerin ardından riskli yapı tespiti yapıldıysa mülk sahibinin iznine başvurulduğunu belirterek, “Vatandaş da yüzde 50’den fazlası istiyorsa işe başlıyorsunuz. Yüzde 50+1 şartı getirildi. Yarıdan bir fazlası konutları değiştirin diyorsa, onun kendine has prosedürü var, o işlem devam edecek” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.