Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrikli Otomobillere Ciddi Zam Yolda! İşte Oranlar

Yayınlanan bir rapora göre, elektrikli araçlar için hammadde maliyetleri son dönemde iki katından fazla arttı. İşte detaylar...
Elektrikli Otomobillere Ciddi Zam Yolda! İşte Oranlar
HABER GİRİŞ

AlixPartners tarafından Çarşamba günü yayınlanan yeni bir rapora göre, elektrikli araçlar için hammadde maliyetleri koronavirüs pandemisi sırasında iki katından fazla artış gösterdi.

Maliyet artışına kobalt, nikel ve lityum gibi malzemeler öncülük ediyor. Bunların hepsi elektrikli arabalara ve kamyonlara güç sağlamak için kullanılan pillerin üretimi için gerekli malzemeler olarak öne çıkıyor.

Elektrikli Araç Fiyatlarında Artırıma Gidiliyor

Bu durum, General Motors ve Tesla gibi otomobil üreticilerinden, Lucid ve Rivian gibi start-up’lara kadar yeni araçların fiyatlarında önemli ölçüde bir artırıma gidileceğinin işaretlerini veriyor.

Verilere göre, bir elektrikli araç için ortalama hammadde maliyeti (kobalt, nikel, lityum vb), Mart 2020’de araç başına 3.381 ABD dolarından yüzde 144 artışla Mayıs ayı itibarıyla toplam 8.255 ABD dolarına ulaştı.

AlixPartners’a göre, elektrikli araçlara özgü maliyetler son iki yılda yaklaşık 2.000 dolardan 4.500 dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Maliyet artışları elektrikli araçlarla sınırlı değil. İçten yanmalı motorlu geleneksel araçların hammadde maliyetleri de Mart 2020’de araç başına ortalama 1.779 ABD dolarından yüzde 106 artarak araç başına 3.662 ABD dolarına, kabaca iki katına çıktı. Bu artışa ise çelik ve alüminyumdaki artışlar öncülük ediyor.

Söz konusu maliyet artışları, otomobil üreticilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde agresif bir şekilde yeni elektrikli araçları piyasaya sürmeye hazırlandığı bir dönemde ortaya çıkmış oldu. AlixPartners, küresel pazarda bulunan elektrikli araç modeli sayısının 2024’e kadar geçen yılki 80 sayısından 200’ün üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

Lansmanlarda Yavaşlık Bekleniyor

Sonuç olarak, AlixPartners, otomobil üreticilerinin elektrikli araçları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde pazara sürmekten uzaklaşıp kârlılığa yeniden odaklanmasıyla, yüksek maliyetlerin elektrikli araç lansmanlarında göreceli bir yavaşlamaya neden olmasını bekliyor.

Ford Motor CFO’su John Lawler geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, artan emtia maliyetlerinin başlangıçta elektrikli Mustang Mach-E’den elde etmeyi bekledikleri kârı sildiğini; aracın 2020’nin sonlarında ilk piyasaya sürüldüğünde kârlıyken, artık durumun böyle olmadığını söylemişti.

Bu arada otomobil üreticileri alıcılar için fiyatları yükseltmeye devam ediyor.

Cuma günü GM, elektrikli Hummer’ın fiyatını 6.250 ABD doları artıracağını duyurdu. Otomobil üreticisi buna neden olarak parçalar, teknoloji ve lojistik için ortaya çıkan yüksek maliyetleri gösterdi. Tesla, Rivian, Lucid ve diğer pek çok üretici daha önce elektrikli otomobillerinin başlangıç ​​maliyetlerinde kayda değer artışlar duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.