Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrikli Araçların İthalatında Düzenleme Yapıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından bazı elektrikli araçların ithalatına ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte detaylar…
Elektrikli Araçların İthalatında Düzenleme Yapıldı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımladı. Tebliğ ile 3’üncü maddede GTİP numaraları ve eşya tanımı verilen elektrikli araçların ithalatının düzenleme yapıldı.

Buna göre Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler menşeli olmayanlarının Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulması halinde, gümrük beyannamelerinin tescilinde gümrük idarelerince, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca veya yetki verdiği kurum veya kuruluşça düzenlenen izin belgesi aranacağı şartı belirtildi.

Söz konusu belgenin muafiyeti için eşyanın A.TR Dolaşım Belgesi veya ilgili Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında menşe ispat belgesi ile gelmesi gerektiği belirtildi.

İzin belgesi düzenlenebilmesi için ise ithalatı yapılacak eşyanın satış sonrası montaj, bakım ve onarımı için TS 12047 ve TSE K 646 standartlarında 7 coğrafi bölgede en az 20 yetkili servis istasyonunun ithalatçının kendisi tarafından kurulmuş olduğunun Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından belgelendirilmesi gerekecek.

Bunun yanında elektrikli araç alım, satım, bakım ve onarımından sorumlu olacak kişilerin TSE veya Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından münhasıran elektrikli araç alım, satım, bakım ve onarımına ilişkin bir yeterlilik belgesine sahip olması, her bir marka için Türkiye’de kurulmuş en az 40 personele sahip Türkçe çağrı merkezi ile hizmet verilmesi, imalatçısının yurt içinde yerleşik yetkili temsilcisinin olması, batarya sistemlerinin izlenmesi, kontrolü ve denetimine ilişkin yürütülecek işlemlerin ithalatçı tarafından kabul edildiğine dair yazılı bir taahhütname verilmesi gibi koşulların da sağlanması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanı tarafından yürütülen tebliğin, yayın tarihini takip eden 30. gün yürürlüğe gireceği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.