Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrikli Araç Sahiplerine Müjde! Sigorta İndirimi Geldi

Zorunlu Trafik Sigortası'nda hasarsızlık sebebiyle prim indirimi ve hasar sebebiyle prim artırımı oranlarında değişikliğe gidilirken, elektrikli araçlara prim indirimi geldi.
Elektrikli Araç Sahiplerine Müjde! Sigorta İndirimi Geldi
HABER GİRİŞ

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkındaki yönetmelikte değişliğe gidildi. Yeni karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Kurum, hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde, orijinale eşdeğerliği belgelendirilmiş parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi halinde söz konusu yönetmelikte düzenlenen oranlara ek yüzde 20’ye kadar indirim uygulanabilecek.

Ayrıca 2023 yılı Mayıs ayından itibaren aylık yüzde 2 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) ibaresi eklendi. Böylece trafik sigortası tavan fiyatları 1 Mayıs’ta yüzde 5 artırımlı olacak. Mayıs’tan itibaren aylık tavan fiyat artışı yüzde 2 olacak.

Yeni karar kapsamında elektrikli araçlar için yüzde 10 trafik sigortası prim indirimi uygulanacak.

Hasarsızlık sebebiyle prim indirimi yüzde 50’ye kadar yapılabilecek. Bunun yananında hasar sebebiyle prim artırımı ise yüzde 200’e kadar çıkacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın