Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrik Zammı Araç Sahiplerini de Vurdu!

EPDK tarafından elektrik tarifelerine yapılan yüzde 38'lik zam, Türkiye genelindeki elektrik tüketicileri ve özellikle elektrikli araç sahipleri üzerinde etki yarattı. İşte detaylar;
Elektrik Zammı Araç Sahiplerini de Vurdu!
HABER GİRİŞ

Geçen hafta maliyetlerdeki artışa işaret eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugünden itibaren elektrik tarifelerine yüzde 38 zam yaparak evlerde kullanılan elektriğin 100 kWh bedelini 207,23 liraya yükseltti.

EPDK’nın yeni düzenlemesiyle, konutlarda kullanılan elektriğin düşük kademede (240 kWh’ı geçmeyen) 1 kWh başına 2,07 lira, yüksek kademede (240 kWh üzeri) ise 3,10 lira olarak uygulanması bekleniyor.

İş yerlerinde ise yüksek kademede elektrik birim fiyatının 1 kWh için 5,53 TL olacağı öngörülüyor. Elektrik fiyatlarındaki bu artış, Türkiye genelinde 115 bin elektrikli otomobil sahibini de yakından ilgilendiriyor.

Örneğin, 88.5 kWh batarya kapasiteli ve 500 km menzilli bir elektrikli aracın sahibi, evinden şarj ettiğinde bataryasını yüksek kademeden doldurmak için 274,3 lira ödeyecek. Bu tutar, 1 Temmuz’dan önce 200 liraydı.

Aynı aracın iş yerinden şarj edilmesi durumunda ise ödenecek tutar yaklaşık 490 lira olacak.

GCM Yatırım Banner

Ekonomim’in haberine göre ayda 1.500 km yol yapan bir araç sahibi, evde şarj yaparsa toplamda 823 lira, iş yerinde şarj yaparsa ise 1 bin 470 lira ödeme yapacak.

Tarife artışı sonrası, özel elektrikli araç şarj istasyonu işletmecilerinin fiyatlarında yüzde 20 ila 30 arasında artış bekleniyor. Rekabetin yüksek olduğu bu sektörde fiyat artışlarının hemen ve aynı oranda yansıtılmayabileceği belirtiliyor.

Sektör temsilcilerine göre şarj istasyonu işletmecilerinin gelecek bir ay içinde fiyatlarını güncelleyerek artış yapması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.