Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrik ve Doğalgaza Zam! Haziran Tarifesi Açıklandı

Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 30, elektrikte yüzde 15 oranında zam yapıldı. İşte yeni fiyatlar...
Elektrik ve Doğalgaza Zam! Haziran Tarifesi Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile doğalgazda mesken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı yeni tarifeleri belirledi.

1 Haziran 2022 itibarıyla geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam geldi. Buna göre konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatı ise yüzde 10 oranında artırıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) Haziran ayı tarife tablosuna göre; konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine Haziran’da uygulanacak satış fiyatı, bin metreküp doğalgaz için 3 bin 264 lira, sanayi abonelerinin tarifesi de bin metreküp doğalgaz için 10 bin 416 lira oldu. Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğalgazın fiyatı ise 12 bin 500 lira olarak açıklandı.

Elektrik Fiyatlarında da Artış Yapıldı

Nihai ve yeşil tarife tablolarına göre mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 zam yapıldı.

İlk kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde kilovatsaat başı fiyat 129,0639 kuruş, yüksek kademede yer alanların tarifesinde ise kilovatsaat başı fiyat 192,7977 kuruş olarak değiştirildi.

İlk kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat fiyatı, 208,9154 kuruş, yüksek kademedeki kilovatsaat fiyat da 278,0099 kuruş oldu.

Alçak gerilim sanayi abonelerinin elektrik tarifesinde kilovatsaat fiyatının 287,5739 kuruş, yeşil tarifede kilovatsaat fiyatı 268,2821 kuruş olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu