Yatırım yapmaya başla!

4 Türk Arkadaş Kendi Elektriğini Üreten Yakıtsız Motor İcat Etti!

İşçi emeklisi Musta Varlı, yıllardır üzerinde çalıştığı yakıtsız elektrikle çalışan motor projesini nihayet gerçekleştirdi. İşte karşınızda yakıtsız çalışan motor ve mantığı...
4 Türk Arkadaş Kendi Elektriğini Üreten Yakıtsız Motor İcat Etti!

Evet, yanlış duymadınız! 4 arkadaş öyle bir icat yaptılar ki dünyada eşi ve benzeri yok. Günümüz firmaları biliyoruz ki benzin ve dizeli bitirme çalışması olarak elektrikli üniteler üzerinde yoğunlaştılar. İşçi emeklisi Mustafa Varlı adlı kişi, kafasında bir plan yaptı ve buna arkadaşlarını da dahil etti.

Dahil ettiği kişiler yapılacak motorun farklı alanlarında görev alacaklardı. Torna ustası Erdal Arıkan, bobinajcı Abdulgani Hatutoğlu ve motor rektefiyecisi Ercan Yakut ile görülmemiş projelerine başladılar.

İlk olarak eski, çalışmayan bir araba motorunu alarak canlandırma işlemi yapılmış.

Amaç yakıt kullanmadan kendi enerjisiyle elektrik üretmekti. Onun için motorun neodyum mıktanıs ve bobin kablolarından yararlandılar. Akü ile sağlanan elektrik enerjisi, aynı zamanda motorun ihtiyacı olan enerjiyi de karşılıyordu. Almanya’da 45 yıl çalışan Varlı, motor için ilk patent başvurusunu çalıştığı ülkede yapmış. Ancak Türkiye’ye geri dönüş olduğu için yeni icat ettikleri motoru Türkiye’de sunmak istemişler.

Bir ekip olarak bu işe gönül veren bu ustalar, motoru 9 ayda bu hale getirmişler.

Varlı, “Böyle bir alet dünyada yok, ilk budur. Kendi kendine sınırsız cereyan üreten motor” demesi oldukça iddialı. Bobinaj ustası Adulgani Hatutoğlu da “Motor yapılırken fiziksel planlar çerçevesinde elektriksel hesaplar yaparak bu motor ortaya çıktı” dedi. Aynı zamanda bu motorun soğumaya ihtiyacının olmadığını da söylediler.

İcat ettikleri bu ünite içerisine fazladan bobin ve mıknatısla, sadece arabalar için değil, uçak ve gemilerin de kullanabileceğini aktardılar. Yani ortada gerçekten büyük bir enerji kaynağı duruyor.

Krank milinin mıknatıs yardımıyla ölü noktasından itilecek deselerdi pek inandırıcı gelmezdi ancak durum tam olarak şu an bu! Dünyada başka bir örneği olmayan farklı prensiplerde çalışan bu motor için 4 arkadaş devletten destek bekledilerini söylediler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum