Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ELDER Yüksek Elektrik Faturası İddialarına Açıklık Getirdi

Depremzedelerin yüksek elektrik faturaları ile karşı karşıya kaldığına yönelik iddialar üzerine ELDER açıklama paylaştı.
ELDER Yüksek Elektrik Faturası İddialarına Açıklık Getirdi
Yorum

Türkiye, 1,5 aydır deprem felaketini gündeminden düşürmüyor. Barınma başta olmak üzere temel ihtiyaçlarında yoksunluk yaşayan depremzedeler son günlerde yüksek elektrik faturalarıyla ilgili haberlere de konu oldu. Depremzede vatandaşların yüksek elektrik faturası ödediğine ilişkin iddialar ortaya atıldı.

İddialar üzerine Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nden (ELDER) açıklama geldi. Depremzede vatandaşlara yüksek fiyatlı elektrik faturası yansıtıldığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı söylendi.

Elektrik dağıtım şirketlerinin, sayaçları düzenli okuma sorumluluğu olduğu söylenen açıklamada, deprem sonrasındaki afet sürecinde tedarik şirketlerinin, EPDK’nın belirlediği düzenlemelere göre çalışma yürüttüğüne dikkat çekildi.

Deprem zamanında yaşanan olağanüstü koşullardan dolayı okuma ve faturalama işlemlerinin yapılmadığı, depremden direkt olarak etkilenmeyen il ve ilçelerde ise işlemlere ilerleyen günlerde devam edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Okuma dönemindeki gün sayısından bağımsız olarak, mesken aboneleri günlük 8 kilovatsaate kadar, ticarethane aboneleri ise günlük 30 kilovatsaate kadar düşük enerji bedeli üzerinden hiçbir değişiklik yapılmadan faturalarını ödemeye devam etmektedir. Okuma dönemi boyunca günlük ortalama endeks değerleri kullanıldığından okuma döneminin uzaması nedeniyle tüketicilerin herhangi bir zararının oluşması mümkün değildir” ifadesine yer verildi.

Bir ayı geçen okuma döneminde yapılan hesaplamalara da açıklık getirildi. Buna göre 35 günlük okuma döneminde toplam 350 kilovatsaat kullanımda bulunmuş bir tüketicinin günlük ortalama tüketiminin 10 kilovatsaat olduğu söylendi.

Aynı yöntemle faturalama yapıldığı ve ilk 8 kilovatsaatlik günlük tüketimin düşük tarifeden, kalan 2 kilovatsaatin ise yüksek tarifeden hesaplandığı belirtilerek şöyle açıklama yapıldı:

“Her iki durumda da birim fiyatlar aynı kalırken sadece fatura tutarı, daha uzun okuma dönemi ve daha fazla tüketimden dolayı daha yüksek gerçekleşmektedir.” (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu