Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El Salvador Başkanı Nayib Bukele: Mucize Şükürler Olsun!

El Salvador arama ve kurtarma ekiplerinin Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 150 saat geçmişken enkazdan iki kişiyi kurtarması sonrasında Bukele'den açıklama geldi.
El Salvador Başkanı Nayib Bukele: Mucize Şükürler Olsun!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak gündeme gelen El Salvador, deprem felaketi sonrasında arama-kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere Türkiye’ye yardım ekibi gönderen ülkeler arasındaydı.

El Salvador’un kurtarma ekibinin 150 saatin ardından iki kişiyi enkazdan sağ olarak çıkarmayı başarması sonrasında Devlet Başkanı Nayib Bukele’den açıklama geldi.

Bukele’den Türkçe Mesaj

Twitter hesabından Türkçe paylaşımda bulunan Bukele “El Salvador arama kurtarma ekipleri, Türk ekiplerin desteği ile birlikte depremden 150 saat sonra bir kadın ve cocuğu enkaz altından sağ kurtardılar. Mucize! Şükürler olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Twitter / @nayibbukele

Bukele açıklamasının devamında kurtarılan kişiler ve son durumları hakkında bilgi verdi:

“Kurtarılan kişiler: Melih Efe Özcan, çocuk, 5 yaş civarında; Deniz Dal, kadın, 30 yaş civarında. Kahramanmaraş Ebrar Sitesi Hazal Apartmanı enkazından kurtarılmış olup, Necip Fazıl Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmişlerdir.”

Kaynak: Twitter / @nayibbukele

Bu paylaşımların ardından, kurtarılan Deniz Dal’ın hastaneden El Salvador ekibine ve halkına göndermiş olduğu mesajı da “Enkaz altında 150 saat geçirdikten sonra El Salvador ekibi tarafından kurtarılan Deniz Dal’ın mesajı” ifadesiyle paylaştı.

Dal, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Kahramanmaraş’tan, deprem anından yedinci gün sonrasında, muhtemelen 148-149 saat sonrasında kurtulan mucizevi kişiyim ben. 13 Şubat aynı zamanda Maraş’ın kurtuluşu, buna denk gelmesi çok güzel olmuş. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Herkese tüm kalbimle, içtenlikle selam ediyorum. Ama El Salvador ekibine ayrı teşekkür ediyorum. Beni onlar kurtarmış. Tüm kalbimle selamlıyorum.”

El Salvador, Depremin Ertesi Günü Yardım Planını Açıklamıştı

El Salvador, Bukele’nin talimatıyla, Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye 100’ü aşkın arama ve kurtarma personeli görevlendirmişti.

Kentsel Arama ve Kurtarma Timi’nden (USAR) oluşan profesyonel ekipte özel eğitimli köpeklerin yanı sıra depremzedeler için hazırlanan yardım paketleri bulunuyordu.

Bukele, 7 Şubat’ta, Twitter hesabından Türkçe paylaşımda bulunarak, “El Salvador, önümüzdeki birkaç saat içinde Türkiye’ye, arama ve kurtarma, itfaiyeciler, sivil savunma ekipleri ve kurtarma köpekleriyle birlikte 100’ü aşkın personelden oluşan bir yardım uçağı gönderecek. Yıkıcı depremlerden zarar gören Türk halkı için dua etmeyi sürdürüyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Bukele, depremin gerçekleştiği ilk gün ise yine Twitter hesabından “El Salvador, Türkiye’nin güneyinde meydana gelen şiddetli depremin ardından Türk halkının güvenliği ve esenliği için dua etmektedir. Hükümetim, bu üzücü hadisenin üstesinden gelinmesi adına Cumhurbaşkanı Erdogan Hükümetine gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırdır” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu