Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eksun Gıda Halka Arz için Kolları Sıvadı

Borsa İstanbul’da işlem görmek için düğmeye basan Eksun Gıda, ihracat portföyü ve ürün çeşitliliği ile öne çıkıyor. İşte detaylar;
Eksun Gıda Halka Arz için Kolları Sıvadı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) listesinde 324. Sırada yer alan ve himayesinde “Sinangil” markalı unları da bulunduran Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş Borsa İstanbul’da yerini almak için hazırlıklara başladı. Şirketin açıklamasına göre sermayesinin tamamı Eksim Yatırım Holding A.Ş’ye ait olan Eksun Gıda, paylarının halka arz edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulundu.

Yapı Kredi Yatırım’ın liderliğinde sürdürülen ve tamamı sermaye artışı şeklinde gerçekleştirilecek olan halka arz işleminde şirket paylarının yüzde 23,14’ü halka arz edilecek.

Eksun Gıda Hakkında Bilgiler

1996 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren şirket, üç ayrı fabrikada ortalama olarak 96 bin metrekare açık ve kapalı alana sahip tesislerde üretim yapıyor.

Eksun Gıda, Nielsen Perakende Araştırma Raporu’na göre, Eylül ayı itibarıyla toplam perakende un pazarında yüzde 9,7 hasılat payına sahip.

Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere 30’dan fazla ülkeye farklı ürün çeşitlerinde un ihracatı gerçekleştiren şirket, birçok açıdan rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. 200’ü aşkın ürün çeşidi, ulusal ve uluslararası çapta satış sonrası verilen destek ile kendini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2020 yılında onay alınarak AR-GE merkezinde glütensiz un, glütensiz ekmek, unlu mamul, çeşitli unlar ve buğday paçallarının karışımıyla yüksek kalitede unlar üreten şirket, projeleriyle değişen tüketici alışkanlıklarına ayak uydurmayı başarıyor.

Finansal Bilgiler

Bilgilere göre mevcut yılın ilk 9 ayında şirketin toplam cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 187 oranında artarak 2,8 milyar TL’ye ulaştı.

Söz konusu dönemde net karı 202 milyon TL’ye çıkan Eksun Gıda’nın FAVÖK marjının 2021’in ilk 9 ayında yüzde 12, 2022’de ise yüzde 15,5 olduğu biliniyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın