Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomiye Yeni Düzenlemeler Yolda: Teklif TBMM’ye Sunuldu

Ekonomiye ilişkin yeni düzenlemeleri içeren 80 maddelik yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Detaylar geliyor…
Ekonomiye Yeni Düzenlemeler Yolda: Teklif TBMM’ye Sunuldu
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminde değişiklikler içeren yasa teklifi bugün TBMM’ye sunuldu. Yasa teklifi 80 maddeden oluşuyor ve önemli düzenlemeler içeriyor. Yasa teklifi kapsamında, KDV iadelerinde iade hakkının kısmen veya tamamen kaldırılması veya yeniden koyulması konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilecek.

Teklife göre, banka ve finans kurumlarında 2024 ve 2025’te enflasyon muhasebesi uygulanmayacak. Yapılacak bir diğer değişiklik ise KKM hesaplarına yönelik olacak. Buna göre KKM hesaplarından elde edilen gelirlere sağlanan kurumlar vergisi istisnası 30 Haziran 2024’e kadar uzatılacak.

İhracat gelirlerinin binde 5’i olarak uygulanan götürü gider indiriminin kaldırılacağı belirtildi. BSMV konut kredileri istisnası ilk konut hariç kaldırılırken, cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarı YDO ile güncellennecek. Motorlu araç ticareti yapanlar arasında yapılan sözleşmeler yeni düzenleme ile beraber noterde düzenlenecek.

Şans oyunları için ikramiye dağıtım oranının üst sınırı halihazırda yüzde 83 olarak uygulanıyor. Yasa teklifinin kabul edilmesi ile bu oran yüzde 93’e yükseltiliyor.

Kurumlar Vergisi Kanununda yer alan, yurt dışına verilen mimarlık, mühendislik, yazılım gibi
hizmetlerden elde edilen gelirlere sağlanan yüzde 50 kazanç istisnası Türkiye’ye getirilme şartına bağlı olarak yüzde 80’e çıkarılıyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.