Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerin Haziran Ayı Cari Açık Beklentisi Açıklandı

AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler Haziran ayı cari işlemlere yönelik tahminlerini açıkladı. Detaylar haberde...
Ekonomistlerin Haziran Ayı Cari Açık Beklentisi Açıklandı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) her ay düzenli olarak ödemeler dengesi raporunu yayımlamaya devam ediyor. TCMB’nin Mayıs ayında cari işlemler hesabının 7 milyar 933 milyon dolar açık verdiği acıkmasından sonra Haziran ayına yönelik tahminler gelmeye başladı.

Buna göre AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, 11 Ağustos Cuma günü açıklanacak Haziran 2023 Ödemeler Dengesi verilerine ilişkin beklentilerini açıkladı.

Ankete katılan 10 ekonomistin söz konusu dönemde cari işlemler hesabı beklentileri 380 milyon dolar açık oldu.

Ayrıca ekonomistler 2 milyar dolar cari fazla beklediğini belirtti. Ankete göre cari işlemler hesabının Haziran’da 422 milyon dolar fazla vermesi bekleniyor.

Mayıs ayında ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığıysa 10 milyar 480 milyon dolar seviyesinde olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.