Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerin Enflasyon Raporu Yorumunda Kur Şoku Detayı!

Merkez Bankası Başkanı’nın paylaştığı enflasyon raporuna gelen değerlendirmelerde, yapılan hesaba göre doların yeni bir kur şoku yaşayacağı ihtimali gündeme geldi.
Ekonomistlerin Enflasyon Raporu Yorumunda Kur Şoku Detayı!
HABER GİRİŞ

Yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtım toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yaptığı açıklamalara dair ekonomistlerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Ekonomist ve akademisyen Oğuz Demir’in, “Bitmişiz Biz!” diyerek paylaştığı açıklamalarına paralel yorumlar gelirken, TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, Merkez Bankası’nın önceki döneme göre Erkan döneminde daha rasyonel bir yol tercih ettiği izlenimini paylaştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarını paylaşan TCMB eski başekonomisti, “TCMB basın toplantısına dair ilk izlenimim: Yapılan analizler önceki döneme göre daha gerçekçi ve konuşmanın teknik içeriği belirgin bir şekilde güçlenmiş” diye ifadede bulundu.

Ancak ekonomi yönetiminin enflasyon hedeflerinin vatandaşa yansımalarının ne olacağı yönünde görüş bildirmedi.

Kara’nın iyimser izleniminin aksine ekonomist Hayri Kozanoğlu ve Burcu Aydın Özüdoğru ise kronikleşen yüksek enflasyonun vatandaşı daha da ezeceği yönünde görüş bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Dolar Yıl Sonunda 36 TL Olacak”

Kozanoğlu, Merkez Bankası’nın enflasyon hesabına göre dolar kurunun yeni şok artışlar yaşama potansiyeline sahip olduğu beklentisini şöyle paylaştı:

“Yılın ilk 6 ay enflasyonu yüzde 19,77 idi. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58. Bu yılın son 6 ayında fiyatların yüzde 31,9 artması demek. Aylık ortalama artış yüzde 5,4 bekleniyor. Döviz kuru enflasyona paralel artarsa dolar yıl sonunda 36 TL olacak!”

Enflasyonla mücadele mesajları verilse de vatandaşlara müjde olarak duyurulan zamların gerçek hayatta karşılığının olmadığına dikkat çekerek, “Merkez Bankası yıl sonu enflasyonunu yüzde 58’e,yıl sonu gıda enflasyonunu yüzde 61,5’e yükseltti. Olan emekliye oldu! Yüzde 25 zamma talim” dedi.

Ekonomis Burcu Aydın Özüdoğru ise “Enflasyon görünümü ‘kontrol ufkunda’ ‘yüksek çift hanelerde’ seyrederken enflasyonda adaleti ve beklentilerde bozulmayı nasıl düzelteceğiz” çıkışını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.