Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Türkiye Ekonomisinin 2024 Seyrini Yorumladı

2023 yılını geride bırakırken, 2024 yılında Türkiye'yi ekonomide neler bekliyor? Ekonomistler ve piyasa uzmanları yeni yıla yönelik beklentilerini paylaştı. Detaylar haberde...
Ekonomistler Türkiye Ekonomisinin 2024 Seyrini Yorumladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ekonomide zorlu bir yılı geride bıraktı. Para politikasında sıkılığın devam etmesi öngörülürken, 2024’te ekonomide belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmayacağı ise merak ediliyor. Durum böyleyken ekonomistler ve piyasa uzmanları 2024’e yönelik beklentilerini açıkladı.

Dünya Gazetesi’nden Birol Bozkurt, 2023 yılında ekonomide yaşanan gelişmeleri ele alarak, ekonomistlerin ve piyasa uzmanlarının beklentilerini paylaştı.

Bozkurt, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin yılın son çeyreğinde satış ağırlıklı bir seyir izlediğini, 7.470 puana kadar çıktığını belirtti. 2023 yılının Türkiye’de para politikası açısından da hareketli bir yıl olduğunu dile getirdi.

Gevşek para politikasının etkisiyle enflasyonda yüksek seyrin sürdüğünü, bu dönemde politika faizinde 34 puanlık artış yaşandığını belirtti.

2024 yılında önemli başlıklardan birinin Türkiye’nin not görünümü ve risk priminin olacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’yi Çok Kolay Bir Yıl Beklemiyor”

Gelişmeler bu yöndeyken 2024 beklentilerini aktaran ekonomist Emrah Lafçı, Türkiye’yi çok kolay bir yılın beklemediğini dile getirdi.

Merkez Bankası’nın muhtemelen faizleri 2024’te bir kere daha artıracağını ve yüzde 45 seviyesinde tepe noktaların görülmüş olacağını belirtti.

Enflasyonu bir yılda yüzde 36 oranına gelmesinin planlandığını, bunun dünyanın en yüksek enflasyonlarından biri olmasının hesaba katılmasında durumun vehametinin daha çok ortaya çıktığını bildirdi.

Asgari ücrette yapılan bir kerelik zammın, hem tüketim üzerindeki hem de işçi maliyetleri üzerindeki enflasyonu aşağı çeken etkisinin ikinci yarı itibariyle daha belirgin hale geleceğini bildirdi.

2024 yılının bir nevi toparlanmaya hazırlık ve alt yapıyı oluşturma yılı olacak gibi göründüğünü kaydetti.

“Borsada Korumacı ve Fırsatçı Olma Dönemi”

Marbaş Menkul Değerler Strateji ve Varlık Yönetimi Direktörü Volkan Dükkancık ise borsada korumacı ve fırsatçı olma döneminde olunduğunu söyledi.

Dükkancık, “Geldiğimiz nokta itibarıyla endekste TUT tavsiyemizi ve yüzde 50 hisse ağırlığı görüşümüzü korumakla birlikte, Döngüde Panik ile Depresyon arası bir döneme girdiğimizi ve bu aşamadan sonra geri çekilmeleri Satış yönünde değil, fırsatçı ve seçici olmak kaydıyla Alım yönünde izlemeye başladığımı belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

“Gram Altın 3 Bin TL ile Gündeme Gelebilir”

2024 yılında Ons altını 2 bin 500 dolar, gram altının ise 3 bin TL ile gündeme gelebileceğini söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, gram altının bu yıl, Bist 100 endeksi, dolar, euro ve mevduat faizi karşısında en çok kazandıran olduğunu kaydetti.

Türk halkının altın sevgisinin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Doların değerlenmesi durumunda gram altında da yükselişlerin sertleşebileceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın