Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Kriz Emeklileri Çalıştırıyor

Ekonomik sıkılaşma politikaları nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan emekliler, geçim sıkıntısı yüzünden çalışmak zorunda kalıyor. Detaylar haberin içerisinde;
Ekonomik Kriz Emeklileri Çalıştırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomideki sıkılaşma politikalarının vatandaşlara kemer sıkma olarak geri döndüğü dönemde, maaş ödemeleri 2 bayramdır sonraya kalan emekliler geçim sıkıntısı nedeniyle çalışmak zorunda kalıyor. Sözcü’nün haberine göre yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalışıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, emeklilerin yüzde 60’ının büyük bir geçim sıkıntısı yaşadığı için çalıştığını, geri kalanının ise iş aradığını belirtti.

Öztunç, emeklilerin bayram alışverişi yapamadığına ve vatandaşların açlık ve sefalet içinde yaşamaya mahkum edildiğine işaret etti.

SGK’nın bu yılın ilk çeyreğindeki prim gelirlerinin, yapılan emekli aylığı ödemelerini güçlükle karşıladığını vurgulayan Öztunç, SGK’nın rekor bir açık verdiğini söyledi.

Geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 109 olan prim gelirlerinin emekli aylıklarını karşılama oranının bu yıl yüzde 100,4’e düştüğünü belirten Öztunç, SGK’nın ödediği aylıklar hakkında da bilgi verdi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre 11 milyon 671 bin kişi yaşlılık aylığı, 125 bin kişi malullük aylığı, 16 bin kişi vazife malullüğü aylığı, 4 milyon 238 bin kişi ölüm aylığı, 87 bin kişi sürekli iş göremezlik aylığı ve 102 bin kişi sürekli iş göremezlik geliri alıyor.

Yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si SGK’ya kayıtlı olarak ücretle başka işverenin yanında çalışmak zorunda kalıyor. Yaklaşık 12 milyon emekliden 2 milyonu, geçim sıkıntısı nedeniyle ek iş yapıyor. Öztunç, tek adam rejiminin sosyal güvenlik sistemini de iflas ettirdiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.