Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Şubat’ta Eşik Değerine Yakın Seviyede Kaldı

Genel ekonomiye dair tabloyu ortaya koyan ekonomik güven endeksi, yılın ikinci ayında artışı sürdüremedi. Uzun süredir eşik değerinin altında kalan endeks atak göstermese de eşiğe yakın değerde kaldı.
Ekonomik Güven Şubat’ta Eşik Değerine Yakın Seviyede Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat olmak üzere tüketicilerin genel ekonomiye dair beklentilerinin ele alındığı endekste, yeni yılın ilk ayında görülen toparlanmanın devamı gelmedi.

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında düşüş göstererek 99,1 değerini aldı.

2022 boyunca eşik değerinin altında kalan ekonomik güven endeksi, 2023’ün 2’nci ayında eşik değerine yakın seviyede kaldı.

100 olan eşik değerinin altındaki veriler genel ekonomiye dair kötümserliği; 100’ün üzerinde kayda geçen rakam ise iyimserliği işaret ediyor.

Bir önceki ayın verisinde endeks, Aralık ayı ile karşılaştırıldığında Ocak’ta yüzde 1,3 oranında artarak 99,3 değerinde kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner
TÜİK Ekonomik Güven Endeksi Şubat 2023
Kaynak: TÜİK

TÜİK verilerine göre tüm sektörlerde Şubat’ta aylık bazda düşüş görüldü. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,0 oranında düşüşle 102,4 değerinde geldi.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,2 düşüşle 115,5 değerini aldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,4 gerilemeyle 123,1 değerine çekildi.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,6 azalarak 89,8 değerinde kayda geçti. Tüketici güven endeksi ise yüzde 4,3 artışla 82,5 değerinde kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın