Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplandı! Açıklama Geldi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilirken toplantı sonrası açıklama yapıldı.
Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplandı! Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplanan EKK yaklaşık 3 saat sürerken toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı. Toplantıda özellikle son dönemdeki yüksek fiyat artışlarına ve küresel ölçekte gıda tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklara karşı alınan önlemlerin görüşüldüğü belirtildi.

EKK Toplantısı Sonrası Yazılı Açıklama

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilirken toplantı sonrasında yazılı basın açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplanan EKK’ya, Hazine ve Maliye Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ticaret Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ile ilgili kurumların temsilcileri katılım gösterdi.

Toplantıda Hangi Konular Ele Alındı?

Toplantıda, son aylardaki gelişmeler kapsamında Türkiye ekonomisine ilişkin genel tablo ve beklentilerin yanı sıra, 2022’nin geri kalan dönemi için kamu maliyesine yönelik tahminlerin değerlendirildiği ve ek bütçe süreci ile ilgili ana hususlar üzerinde durulduğu belirtildi.

Açıklama metninde; son dönemde küresel ölçekte gıda tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve fiyat artışı kaynaklı sorunlar da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başta olmak üzere fiyat istikrarının ve arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik tedbirlerin ve gerçekleştirilecek ek çalışmaların değerlendirildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, Erken Uyarı Sistemi’nin çıktıları göz önünde bulundurularak gıda enflasyonunu önlemeye yönelik atılması gereken adımların ele alındığı vurgulandı.

Metinde son olarak, Proje Bazlı Teşvik Sistemi ve Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi gibi uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler hakkında da detaylı görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.