Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Bakanlığı: Rus Ekonomisi Haziran’da Yüzde 5,3 Büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rus ekonomisinin yılın ilk yarısında yüzde 1,4, Haziran'da yüzde 5,3 büyüdüğünü bildirdi. Detaylar haberde;
Ekonomi Bakanlığı: Rus Ekonomisi Haziran’da Yüzde 5,3 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ülke ekonomisinin son büyüme verilerini açıkladı. Bakanlık açıklamasında, Rus ekonomisinin 2023’ün ilk yarısı itibarıyla yıllık bazda yüzde 1,4, Haziran’da yüzde 5,3 oranında büyüme gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, ülke ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 4,6 büyüdüğü ifade edildi.

Rus Ekonomisi Yılın İlk Yarısında Büyüdü

Sanayi üretiminin yılın ilk yarısında, 2022’ye kıyasla yüzde 2,6 büyüdüğü belirtildi. Haziran ayında üretim artışının yüzde 6,5 olarak gerçekleştiği bilgisi verildi.

İmalatta, yılın ilk altı ayı sonuçlarına göre bir önceki yıla kıyasla yüzde 6,2 büyüme kaydedildiği, yılın ilk yarısında petrol üretimindeki düşüş nedeniyle madencilik üretiminin yıllık bazda yüzde 1,2 yavaşladığı kaydedildi.

Enflasyonun ise Haziran ayında yıllık bazda yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu Yıl Yüzde 2’lik Ekonomik Büyüme Bekleniyor

Rusya Merkez Bankası tahminlerine göre geçen yıl yüzde 2,1 daralan Rus ekonomisinin bu yıl yüzde 2 civarında büyümesi bekleniyor.

Rusya Merkez Bankası para politikası raporunda, Temmuz ayında Rusya ekonomisinin tüketim seviyeleri de dahil olmak üzere çoğu gösterge açısından 2021 sonu seviyesine toparlandığı belirtildi.

Düzenleyici, tüm sektörlerde beklenenden daha hızlı bir ekonomik toparlanmanın gözlemlendiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.