Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekmeğe Bir Zam Sinyali Daha!

Erdoğan Çetin, ekmek fiyatlarının artırılması için sektör esnafının talepte bulunduğunu açıkladı. Konu hakkında görüşmelerin yapılacağını da bildirdi. İşte detaylar;
Ekmeğe Bir Zam Sinyali Daha!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, sektörle ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen yıl yaşanan maliyet artışlarının sektörde sıkıntılara sebep olduğunu belirtti. Elektrik, su, doğal gaz, akaryakıt ve işçilik gibi üretimdeki maliyetleri etkileyen zamların ekmek fiyatına yansımadığını belirtti.

İstanbul’da 200 gram ekmeğin 5 liradan satıldığını anımsatan Çetin, 200 gram ağırlığında bir ekmeğin maliyetinin tüm giderler dahil 4,5 ile 4,80 lira arasında olduğuna dikkat çekti.

Çetin, İstanbul’da günde yaklaşık 20 milyon ekmek üretildiğinin bilgisini verdi. Esnafın yarısınınsa ekmek satışlarından maliyetlerini çıkaramadığını ekledi. Birçok fırınınsa ayakta kalabilmek için alternatif ürünler sattığını da kaydetti.

Ekmek Fiyatları Maliyetleri Karşılamıyor

Esnafın ekmek satışları için zam talep ettiğini aktaran Çetin, şu anda ekmek fiyatlarının maliyetlerini karşılamadığı yönünde talebi ancak henüz fiyat talebinin yapılmadığını bildirdi. Konu hakkında şu anda gözlem yapıldığını ve ilerleyen günlerde çalışmalarda bulunulacağını da kaydetti.

Erdoğan Çetin, bugün itibariyle bir fiyat artışının söz konusu olmadığını yineledi. Ancak ekmek ücretlerinin artışıyla ilgili de net bir tarih vermenin doğru olmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Çünkü bu ayın resmi tarifesi çıktı. Onun için ‘şu gün, şu zaman’ desem çok doğru olmaz.” ifadelerinin kullanan Çetin, fiyat artışının Ocak içerisinde olmayacağına işaret etti.

Maliyet Çalışmaları ile Yeni Ekmek Fiyatı Belirlenecek

Şubat ayında konu hakkında görüşmelerin yapılacağını bildirerek, “Bizim de tabii ki giderlerimiz var. İnşallah ortak bir noktada buluşacağız. Hem esnafımızı hem vatandaşımızı mutlu eden bir kararı ortaya çıkartırız.” dedi.

Maliyetler üzerinde yapılacak çalışmanın ardından yeni ekmek fiyatının belirleneceğini söyleyen Çetin, esnaf ve fırıncının zor durumda olduğunu yoksa fiyatların yükseltilmeyeceğini iletti.

Esnaf ve fırıncının zor durumda olmasının sebebinin artan enerji ve ham madde maliyetleri olduğunu paylaştı. Bu durumda fırıncının günah keçisi olduğunu nitelendirdi.

İstanbul Halk Ekmek ile Mahalle Esnafı Kıyaslanmamalı

İstanbul Halk Ekmek ile mahalle esnafının kıyaslanmasının doğru olmadığına işaret eden Çetin, kamunun kar amacı gütmediğini, olası zararındaysa alternatif kaynaklardan telafi edildiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) birçok iştirakten gelir sağladığını aktaran Çetin, belediyenin gerektiğinde İstanbul Halk Ekmek’ten de zarar edebildiğini söyledi.

Çetin, fırıncılar olarak butik hizmet verdiklerini, 24 saat boyunca üretim ve satış yaptıklarını bildirdi. Halk Ekmek’te böyle bir sistemin olmadığını da ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın