Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK’dan Enflasyon Mesajı: Haziran’dan İtibaren Hızla Gerileyecek!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon sürecinin başlayacağı ve enflasyonun hızla gerileyeceği belirtildi.
EKK’dan Enflasyon Mesajı: Haziran’dan İtibaren Hızla Gerileyecek!
HABER GİRİŞ

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, EKK’nin 2024 yılındaki beşinci toplantısının gerçekleştirildiği belirtildi ve ekonomi politikalarının etkin koordinasyonunun sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Ekonomi programının ilk yılı geride kalırken elde edilen kazanımların doğru yolda ilerlendiğini gösterdiği ifade edilen açıklamada, “Bu süreçte daha dengeli bir büyümeye doğru ilerlerken, istihdam tarihi yüksek seviyelere ulaşmış, işsizlik oranı düşmeye devam ederek tek haneli seviyelerde seyretmiştir. Cari açık önemli ölçüde azalırken, rezervlerimiz güçlenmiş ve ülke risk primimizde önemli bir gerileme yaşanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Kalıcı refah artışına ulaşmak ve yatırım ortamını daha da iyileştirmek için fiyat istikrarının sağlanmasının temel öncelik olduğu belirtilen açıklamada, Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon sürecinin başlayacağı ve yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonun hızla gerileyeceği kaydedildi. Piyasadaki enflasyon beklentilerinin de bunu teyit ettiği vurgulandı.

Kamuda uygulamaya konulan tasarruf ve verimlilik paketiyle mali disiplini daha da güçlendirerek dezenflasyon sürecine destek sağlanacağı belirtilirken On İkinci Kalkınma Planı kapsamında yeşil ve dijital dönüşüm çalışmalarının hızlandırıldığı bilgisi verildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın