Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK Toplantısı: Yurt İçi Tasarrufların Artırılması Hedefleniyor

Bu sabah saat 09.00’da başlayan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı tamamlandı. İşte toplantıdan çıkan sonuçlar…
EKK Toplantısı: Yurt İçi Tasarrufların Artırılması Hedefleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada finansal istikrarın güçlendirilmesi, yurt içi tasarrufların artırılması, kaynak dağılımında etkinliğin sağlanması ve finansmana erişimin artırılmasının hedeflendiği söylendi.

Fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sağlanması ile uyumlu olacak şekilde, katma değeri yüksek ve ihracat odaklı yatırımların teşvik edilmesi, dışa bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilir büyümenin desteklenmesi amacıyla başta Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) olmak üzere yatırımcıların finansman imkânlarını artıracak yeni stratejiler istişare edildi.

Yastık Altındaki Altınların Ekonomiye Kazandırılması Hedefleniyor

Toplantıda finansal piyasalarda Türk Lirası cinsinden enstrümanların çeşitlendirilmesi ve yatırımcılar için daha cazip hale getirilmesi kapsamında yürütülen çalışmaların değerlendirildiği belirtildi.

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik mevcut sistemlerin geliştirilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde atılması planlanan adımların ele alındığı ifade edildi.

TCMB öncülüğünde çalışmaları yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nde gelinen aşama ve önümüzdeki döneme ilişkin yol haritası hakkında bilgilendirme yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Katılım finans ekosisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmaların ve sektörü destekleyici mekanizmaların görüşüldüğü Katılım Finans Çerçeve Kanunu’nun hazırlıklarının değerlendirildiği söylendi.

Aile ve Gençlik Bankası’na ilişkin çalışmaların ise önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması planlanan Kanun Teklifi Kurul üyeleri ve ilgili taraflarla istişare edildiği belirtildi.

Cevdet Yılmaz, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye vizyonu kapsamında güçlü ekonomi, güçlü toplum, güçlü Türkiye hedefine ulaşabilmek için çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.