Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK Toplantısı Sona Erdi! İlk Açıklama Geldi!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası ilk açıklama geldi. Detaylar haberde...
EKK Toplantısı Sona Erdi! İlk Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) bugün sabah saatlerinde toplandı. Toplantı sonrası merakla beklenen açıklama geldi.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ekonomik gelişmeler ve öncelikli ekonomi politikalarını görüşmek üzere bu dönemin ikinci toplantısını gerçekleştirildiği vurgulandı.

İlk toplantından bu yana mali disiplinin sağlanması, cari açığın azaltılması, iç talebin dengelenmesi ve enflasyonla mücadeleye yönelik önemli adımlar atıldığı kaydedildi.

Bu dönemde  depremin bütçe üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi ve kaynak tahsisinin güçlendirilmesinin hedeflendiği bildirildi. Toplantıda ilk olarak makroekonomik gelişmeler ile bütçe görünümünün değerlendirildiği kaydedildi.

“Hedef Enflasyonu Tek Haneli Seviyelere Düşürmek”

Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin hazırlıkların gözden geçirildiği, önümüzdeki üç yıla ilişkin yol haritası ortaya konulacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Maliye politikasının, kamuda tasarruf anlayışı ile güçlendirileceği bildirildi.

Deprem maliyetinin 104 milyar dolara ulaştığı bu yüzden bütçe imkanları içinde gerekli değişiklikleri yaparak tüm kurumlara öncelik tanıması sağlanacağı aktarıldı.

Temel makroekonomik hedefinin enflasyonu yeniden tek haneli seviyelere düşürmek olduğu bildirildi. Finansal istikrarın devamı için Merkez Bankası’nın uhdesinde olmayan alanlarda atılacak adımlar ele alındığı kaydedildi.

Fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik yürütülen çalışmaların değerlendirildiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın