Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK Toplantısı Sona Erdi! İlk Açıklama Geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrası açıklama geldi. Yeni hedefler belirlendi. Detaylar haberde...
EKK Toplantısı Sona Erdi! İlk Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonra erdi. Yılmaz, toplantı sonrasında açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz sosyal medya hesabından, “Ekonomi politikalarımızın etkin bir koordinasyon içerisinde uygulanmasını sağlamak amacıyla oluşturduğumuz Ekonomi Koordinasyon Kurulu’muzun (EKK) 2023 yılı altıncı toplantısını gerçekleştirdik.” dedi.

On İkinci Kalkınma Planı kapsamında hedefleri şu şekilde açıkladı:

“Türkiye’nin dünya ticaretindeki ve küresel değer zincirindeki yerini güçlendirmek, reel sektöre yönelik hedefe odaklı ve kaliteli finansman imkanlarını sağlamak, yeşil ve dijital dönüşümü odağına alan ve nitelikli beşeri sermayeyle azami istihdam oluşturan istikrarlı bir büyüme.”

Söz konusu toplantıda On İkinci Kalkınma Planı hedeflerine ulaşmak amacıyla önümüzdeki dönem hayata geçirilecek politika, tedbir ve faaliyetlere yönelik izleme ve değerlendirme sürecini ele aldıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında son dönem ihracat görünümü ile dezenflasyon sürecinde yatırım, üretim ve ihracatı destekleyecek, ihracatçı firmaların rekabet gücünü artıracak ve finansmana erişimini kolaylaştıracak tedbirlerin konuşulduğunu aktardı.

Eximbank ve İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. finansman destekleri başta olmak üzere bankacılık sistemi genelinde ihracat finansmanı imkanlarının artırılması değerlendirildi.

Yılmaz, eğitim-istihdam-üretim ilişkisini güçlendirmek ve işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli istihdamı sağlamak amacıyla mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesine yönelik yürütülen çalışmaları ve yeni yaklaşımları değerlendirdiklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Yılmaz, açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Mesleki eğitim ve işgücü piyasasına ilişkin ilgili diğer paydaşların da yer aldığı daha kapsamlı bir çalışmanın yapılması yönünde görüş birliğine vardık. Toplantıya katılan ve katkı sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın