Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKGYO, BRKSN, KMPUR ve SASA’dan Güncel Haberler

Borsa İstanbul’da satıcılı seyir devam ederken, Sasa, Emlak Konut, Berkosan ve Kimteks gibi BIST şirketlerinin son KAP bildirimleri ve hisselerdeki anlık durum şöyle...
EKGYO, BRKSN, KMPUR ve SASA’dan Güncel Haberler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ikinci işlem gününde yurt içi hisse senedi piyasalarında negatif hava devam ediyor. Borsa İstanbul hızlanan satışların etkisiyle karamsar bir tablo çizerken, BIST 100 endeksi yüzde 2’den fazla düşerek 5.047 puana kadar indi.

Onlarca şirket hissesinde sert düşüşlerin yaşanmasının ardından devre kesiciler art arda çalıştı. Saat 12.00’ye doğru yaklaşırken borsada işlem gören 311 hissenin değerinde düşüş, 154 tanesinde artış gerçekleşti.

Bazı BIST şirketlerinin hisselerde olası etki yaratacak son gelişmelerini özetliyoruz.

Berkosan’ın Bedelsiz Sermaye Artırımı Tescil Edildi (BRKSN)

Berkosan Yalıtım ve Tecrit Maddeleri Üretim ve Ticaret A.Ş. bedelsiz sermaye artırımı tescili hakkında açıklama yaptı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgiye göre şirketin bedelsiz sermaye artırımı İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından 09.01.2023 tarihinde tescil edildi.

18 Kasım 2022 tarihinde 15.600.000 TL olan mevcut sermayenin, bedelsiz artırılarak 31.200.000 TL’ye yükseltilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapılmıştı. 29 Aralık 2022 tarihinde ise söz konusu başvuru onaylandı.

GCM Yatırım Banner

Şirketin BRKSN kodlu hissesi saat 11.35 itibarıyla yüzde 3,79 ekside, 9,90 liradan işlem görüyor.

Kimteks Almanya’da ve İngiltere’de Şirket Kuruyor (KMPUR)

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. dün alınan Yönetim Kurulu kararı kapsamında Almanya ve Birleşik Krallık’ta birer yeni şirket kurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Kurulacak şirketler ile söz konusu bölgelerde varlıklarının güçlendirilmesi, ihracatın örgütlenmesi ve gelişimin artırılması amaçlanıyor.

Şirketlerin kurulum aşamasında ilgili imzaların atılması için Genel Müdür Cavidan Karaca ve Ar-Ge Direktörü Yener Rakıcıoğlu yetkilendirildi.

Şirket hisseleri (KMPUR) yüzde 2,89 değer kazancıyla 106,70 liradan işlem görüyor.

Hidropar Hareket 535 Bin Euro’luk Sipariş Aldı (HKTM)

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye’de kurulacak yeni bir demir çelik tesisine makine imalatı yapacağını açıkladı. Çin’de mukim müşteriden 535.000 Euro değerinde sipariş alındığı ve teslimatın 2023 yılının Ekim ayında yapılmasının planlandığı belirtildi.

HKTM koduyla borsa kotunda yer alan hisseler tavan fiyattan işlem görüyor. An itibarıyla yüzde 9,96 artıda, 74,55 lira seviyesinde.

Sasa Esas Sözleşme Değişikliği için SPK’ya Başvurdu (SASA)

Sasa Polyester Sanayi A.Ş. paya dönüştürülebilir tahvillerin itfası kapsamında gerçekleştirilen şarta bağlı sermaye artırım işlemleri nedeniyle şirket esas sözleşmesinin 8. maddesinin tadil edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu.

Ekte yer alan esas sözleşme tadil tasarısında sermaye konusunda yer alan bilginin eski halinde şirketin çıkarılmış sermayesinin 2.263.633.096 TL olduğu belirtilirken, yeni halinde bu tutar 2.302.591.217 TL olarak değiştirildi.

Son dönemde güvenilir özelliğini kaybederek, spekülatif bir hisse gibi davranan SASA yüzde 0,66 değer kaybıyla 97,80 lira seviyesinde.

Martı Otel Yıllık Hasılatta Kira Oranını Yükseltti (MARTI)

Martı Otel İşletmeleri A.Ş. kira oranıyla ilgili açıklama yaptı. 2006 yılından bu yana kendileri tarafından işletilen Muğla Marmaris Orhaniye Köyü’ndeki Martı Marina Tesisi’nde Covid-19 pandemisinin yarattığı etkiler nedeniyle yıllık net hasılat kira oranı yüzde 17 uygulanıyordu.

Salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte söz konusu oranın 2023 yılı ve sonrası için yüzde 20 + KDV olarak uygulanmasına karar verildi.

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olması planlanan değişiklik teklifinde taraflar arasında mutabakat sağlandığı ve ek protokol imzalanmasına karar verildiği bildirildi.

Bir diğer KAP bildiriminde ise Antalya-Kemer Tekirova’daki Martı Myra Tesisi’nde yüzde 13,5 olarak uygulanan yıllık net hasılat kira oranının 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yüzde 18 + KDV olarak  uygulanmasına karar verildi.

2024 yılından itibaren ise yüzde 20 olarak uygulanması için mutabakata varıldığı açıklandı.

MARTI koduyla işlem gören şirket hisseleri yüzde 0,87 değer kaybederken, anlık fiyatı 4,54 lira seviyesinde.

Emlak Konut İstanbul Finans Merkezi için Sözleşme İmzaladı (EKGYO)

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Protokolü çerçevesinde, şirket tarafından ihale edilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi 3328 ada 7 parsel 1. kat, 2. katta belirlenen alanlar ile 24. ve 25. kat tamamlama işi için UNTD İnş. A.Ş. ile sözleşme imzalandığını açıkladı.

Sektörünün öncü hisselerinden olan EKGYO, yüzde 2,06 oranında yükselerek 8,91 liradan fiyatlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın