Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek Zam Sonrası Emeklilerin Kök Maaşı Yeniden Güncellendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı yüzde 5’lik ek zam sonrası emekli vatandaşların kök aylıklarında yeniden revizyona gidildi. Yeni emekli maaşları haberde;
Ek Zam Sonrası Emeklilerin Kök Maaşı Yeniden Güncellendi
HABER GİRİŞ

Açlık sınırının altında maaşla yaşamını idame etmeye çalışan milyonlarca emekli haftalardır ek zam umuduyla iktidardan gelecek haberi beklerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar en düşük emekli aylığının yine açlık sınırına yakın bile olmayacağını ortaya koydu.

Aralık ayı enflasyonu sonrası yüzde 37,57 oranında zam verilen SSK ve BağKur emeklilerine ilave artışın geleceği haberini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ek zammın yüzde 5 olacağını açıkladı.

Böylece yeni yılda memur emeklilerine kıyasla 12 puan farkla daha düşük zam alan SSK ve BağKur emeklilerine yüzde 42,6 oranında zam verilmiş oldu ve fark 7 puana indi.

Kök Aylıklar 10 Bin TL’ye Sabitlendi

Zam oranındaki güncellemeyle birlikte emeklilerin kök aylıklarında ayarlamaların nasıl olacağı merak edilirken, milyonların kafasında oluşan soru işaretlerini akademisyen Tarkan Zengin giderdi.

7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığında kök maaşın 5 bin TL olduğunu belirten Zengin, ek zamla birlikte rakamın 10 bine çıktığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl seyyanen zam adı altında verilen 2 bin 500 liralık maaş artışında en düşük emekli aylığında kök ücretin 5 bin lirada kalması durumu, bugün en düşük emekli aylığının 10 bin liranın üzerine çıkmamasına neden oldu.

Diğer emekli aylıklarındaki kök maaşların da hesaplamasını yapan Zengin, kök maaşı 6 ve 7 bin TL olan vatandaşların da aylıklarının 10 bin TL’ye tamamlanacağını belirterek, “Bu artış yapıldıktan sonra 10 bin liranın altında kalan bütün SSK ve BağKur emekli maaşları 10 bin TL’ye tamamlanacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.