Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ehliyet Yenileme Zorunluluğu için O Tarihe Dikkat!

Ehliyet yenileme şartı bu yıl son buluyor. Vatandaşların geçen yılki mağduriyetleri yaşamaması için o tarihten öne işlemlerini gerçekleştirmesi gerek.
Ehliyet Yenileme Zorunluluğu için O Tarihe Dikkat!
HABER GİRİŞ

Geçen yıl ehliyetlerin yenilenmesi için sürenin Aralık ayında sona ereceğinin gündeme gelmesiyle milyonlarca vatandaş nüfus müdürlüklerine akın etmiş, şubelerdeki doluluk oranı yüzde 100’ü bulmuştu. Ancak ehliyet yenilemek için süre 2023 değil, 2024 yılının Aralık ayında son bulacağı için vatandaşların 11 ay daha vakti var.

Ehliyet yenileme işlemleri il ve ilçelerin nüfus müdürlüklerinde randevu usulüyle yapıldığı için yoğunluk yaşanmaması adına vatandaşların işlemlerini sene sonuna ertelememesi önem arz ediyor.

Aksi takdirde geçen yıl olduğu gibi bu yılda yaşanabilecek yoğunluklar yüzünden vatandaşların işlemleri gerçekleştirilemeyebilir.

Ayrıca ehliyetini yıl sonuna kadar yenilemeyenler için idari para cezası da söz konusu. Buna göre 31 Aralık 2024 tarihinden sonra eski ehliyetini kullananlara 2.610 TL para cezası uygulanacak.

İdari para cezaları eyleme göre değişmekle birlikte ehliyetsiz araç kullanımında 12.978 TL, ehliyet sınıfı dışında araç kullanımında 6.440 TL, yönetmelikle belirlenen süre ve sınırlara aykırı şekilde farklı ülkelerin ehliyetleri ile araç kullanımında 2.610 TL ceza uygulanıyor.

GCM Yatırım Banner

Ehliyet Harçları Ne Kadar Oldu?

Eski tip olarak kabul edilen 2016 öncesi alınan sürücü belgelerinin yenisi ile değiştirilmesi işlemlerinde “vakıf hizmet bedeli” için 2 TL, “değerli kâğıt bedeli” için 13 TL ödeme yapılıyor.

Yeni tip olarak kabul edilen 2016 sonrası alınan sürücü belgelerinin yenisi ile değiştirilmesi işlemlerinde “vakıf hizmet bedeli” için 230 TL, “değerli kâğıt bedeli” için 990 TL ödeme yapılıyor.

İlk kez ehliyet alımı ya da sınıf ekleme işlemlerinde “vakıf hizmet bedeli” için 230 TL, “değerli kâğıt bedeli” için 990 TL, “A, A1, A2, F” sınıflarında harç ücreti için 1.308,40 TL; “B” sınıfı için harç ücreti 3.945,40 TL olarak uygulanıyor.

“B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G, M” sınıfları için uygulanan harç ücreti ise 6.583,50 TL oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.