Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eğitimde Değişiklik: Sınıf Geçmek Zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.
Eğitimde Değişiklik: Sınıf Geçmek Zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yapılan değişiklik ile okullarda sınıf geçme puanı yükseltilmiş oldu

Yönetmelik ile daha önce 45 olan sınıf geçme puanı Türkçe dersi için 70’e, diğer dersler için 50’ye yükseltildi. Bu puanların altında puan alan öğrencilerin sınıf geçme ya da kalmalarına şube öğretmenler kurulu karar verecek.

Yönetmelikte değişiklik sonrası, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ödül alınmasına ilişkin ölçütlerde, Türkçe dersi için 70 ve diğer dersler için 50 puan ortalaması baz alınacak.

MEB’i nyeni yönetmeliğinde, sadece anne ve babası çalışan çocuklara nakil konusunda kolaylık sağlanacak. Yetim ve öksüz çocuklar, ailesinde ağır engelli bulunan çocuklar için de nakil konusunda kolaylık getirildi.

Okula gelmeyen, bir derse girdiği halde bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu velisine bildirilecek. Devamsızlığın 5’inci, 10’uncu ve 15’inci günlerinde bildirim gönderilecek.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Düzenleme ile 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında katkı payı alınmaması kararlaştırıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu