Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ege’de Gerilim Tırmanıyor Yunanistan Türk Uçaklarını Taciz Etti

MSB tarafından yapılan açıklamaya göre Yunanistan’a ait F-16’ların Türk uçaklarına radar kilidi atmak suretiyle taciz ettiği bildirildi. İşte detaylar;
Ege’de Gerilim Tırmanıyor Yunanistan Türk Uçaklarını Taciz Etti
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) bugün yaptığı resmi açıklamaya göre Yunanistan uçakları, NATO uçuşunu engellemeye çalıştı. Yunanistan’a ait 5 ayrı hava üssünden kaldırılan F-16’ların Türkiye uçaklarına radar kilidi atarak taciz ettiği belirtildi.

Türkiye Hava Kuvvetleri’nin ise bu tacize gerekli karşılı verdiği kaydedildi. 19 Aralık Pazartesi günü planlı olarak gerçekleştirilen NATO NEXUS ACE Ege görevi için Paket Kol oluşturulduğu bildirildi.

Paket Kol’da Türkiye Hava Kuvvetleri’ne ait 14 adet F-16, 1 adet HİK, 1 adet KC-135 tanker ve 1 adet CASA arama-kurtarma uçağının yer aldığı söylendi.

MSB’den yapılan açıklamaya göre NATO’ya ait olan 1 adet E3-A AWACS uçağının da uçuş görevi gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Uçuş Görevinin 24 Saat Öncesinde Bilgilendirmesi Yapılmıştı

Bahsi geçen görev için 24 saat önceden Hava Görev Emri’nin (ATO) çekildiğine ve NATO müttefiklerine gerekli bilgilendirmelerin yapıldığına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Tüm bilgilendirmelere rağmen Paket Kol’un Ege’deki uluslararası hava sahasında uçuşuna devam ederken Yunanistan’a ait 5 ayrı hava üssünden kaldırılan F-16’ların Türkiye uçaklarını taciz ettiği ifade edildi.

Yunanistan uçaklarının, NATO görevini engelleme çabalarına rağmen Paket Kol’daki uçakların görevini başarıyla tamamlanmak için uçuşlarına devam ettiği vurgulandı.

Türkiye’nin F-16 uçaklarının, Dalaman ve Akhisar’dan kalkarak önleme görevi yaptığı ve Yunan uçaklarına gerekli karşılığı verdiği paylaşıldı.

Paket Kol uçuşundaki uçakların da NATO NEXUS ACE görevini başarıyla tamamlayarak emniyetle üslerine döndüğü belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın