Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Economist Dergisi’nden 2024’e Yön Verecek 10 Trend

Dünyaca ünlü Economist Dergisi, 2024 yılında takip edilecek ve küresel ekonomiye yön verecek 10 trendi sıralarken, kapaktaki detaylar dikkat çekti.
Economist Dergisi’nden 2024’e Yön Verecek 10 Trend
HABER GİRİŞ

The Economist dergisi her yıl gelecek yıla dair tahminlerini ve beklentilerini yayımlıyor. 2024 yılında küresel ekonomiye yön verecek 10 trend ve sektörel beklentiler de yayımlandı.

Derginin kapağı ise her zaman olduğu gibi önemli mesajlar sunuyor. “The World Ahead 2024” özel sayısının kapağında yapay zeka, Rusya-Ukrayna liderleri, elektrikli araçlar, şarj istasyonları, yenilenebilir enerji ve savunma sanayi gibi konular dikkat çekiyor.

Tom Standage tarafından kaleme alınan yazıda yapay zekanın akıllara durgunluk veren bir hızla geliştiği, Orta Doğu’daki durumdan elektrikli araçların benimsenmesine ve obezitenin tedavisine kadar her şeyin bir veya iki yıl öncesine göre çok farklı göründüğü söylendi.

Economist Dergisi Kapak

2024 yılında izlenecek 10 tema ise şu şekilde sıralandı:

GCM Yatırım Banner

1- Seçimler Ne Adil Ne de Özgür Olacak

2024 yılında 70’ten fazla ülkede seçim yapılacağı ve 4,2 milyar insanın oy kullanacağı belirtildi. Her zamankinden daha fazla oylama olsa da çoğu seçimin özgür ve adil olmayacağı ifade edildi.

2- Amerika’nın Küresel Tercihi

Amerika halkının Donald Trump’ın tekrar aday olması üzerine karar vereceği, bunun sonucunun küresel olacağı ve iklim politikasından Ukrayna’ya verilen askeri desteğe kadar her şeyi etkileyeceğine dikkat çekildi.

3- Avrupa Ukrayna için Hızlanmalı

Avrupa Birliği’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı daha uzun mücadele etmesi için gereken askeri ve ekonomik desteği sağlaması gerektiği, AB’ye üyeliği için de süreci hızlandırması gerektiği belirtildi. Trump’ın yeniden iktidara gelmesi durumunda, Ukrayna’ya desteğini çekeceği, bu nedenle de bu adımın koruma anlamında doğru bir hamle olacağı aktarıldı.

4- Orta Doğu’daki Çalkantılar

Economist Dergisi’ne göre Orta Doğu’daki savaşta bir barış mı sağlanacak yoksa daha geniş bir bölgeye mi yayılacak bu takip edilecek. Bu durum için “Aşırı gerilmiş süper güç Amerika için bu aynı zamanda daha karmaşık ve tehditkar bir dünyaya uyum sağlayıp sağlayamayacağının da bir sınavıdır.” ifadesine yer verildi.

5- Çok Kutuplu Bozukluk

Amerika’nın Asya’ya dönme ve yükselen Çin ile rekabetine daha fazla odaklanma planının savaşlar nedeniyle şimdilik raydan çıktığı, dünyanın soğuk savaşlar nedeniyle yeniden kızıştığı, Amerika’nın tek kutuplu dönemi artık sona erdiği için dünyanın artık daha fazla çatışmaya hazırlandığı belirtildi.

6- İkinci Bir Soğuk Savaş

Çin’de büyüme yavaşladıkça, Tayland’a yönelik gerilimler yükseldikçe ve Amerika’nın Çin’in ileri teknolojilere erişimini sınırlamaya devam ettikçe  yeni soğuk savaş  olasılığının arttığı açıklandı. Her iki tarafın da yeşil kaynaklara olan ilgisinin artacağına dikkat çekildi.

7- Yeni Enerji Coğrafyası

Temiz enerjiye geçişin, yeni yeşil süper güçlerin ortaya çıkması ve enerji kaynakları haritasının yeniden çizilmesi anlamına geldiği söylendi. Lityum, bakır ve nikel çok daha fazla önem taşırken, petrol ve gaz ile bunların arzına hakim olan bölgeler daha az önem taşıdığı belirtildi.

8- Ekonomik Belirsizlik

Batılı ülkelerin 2023 yılında beklenenden daha iyi performans gösterdiği ancak faiz oranlarının daha uzun yüksek kalması nedeniyle ülkeler resesyondan kaçınsa bile sürecin hem şirketler hem de tüketiciler için sıkıntılı olacağı kaydedildi.

9- Yapay Zeka Gerçeğe Dönüşüyor

Yapay zekanın hızla ilerlediği ancak istihdam üzerindeki etkisi ve seçimlere müdahale potansiyeli konusunda çok sayıda endişe olduğu belirtildi.

10- Dünyayı Birleştirmek mi?

Birçok konudaki farklılıkların belki de bir tarafa bırakılacağını düşünen editör, “Ancak küresel birlik umut edenlerin şaşkına dönmesi de aynı derecede muhtemel.” diyerek dünyanın birleşme ihtimaline dair bir umudu olmadığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın