Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Eylül Toplantısı için Faiz Kararı Belirsizliği Sürüyor

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Kazimir, Eylül’de faiz artırımını durdurabilmesi için çekirdek enflasyonun kontrol altına alınması gerektiğini bildirdi. İşte detaylar;
ECB’nin Eylül Toplantısı için Faiz Kararı Belirsizliği Sürüyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, Bratislava’da gazetecilere ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. ECB toplantılarında alınacak faiz kararına ilişkin de değerlendirme yaptı.

Kazimir, ECB’nin Eylül ayındaki toplantısında faiz artırımının ancak çekirdek enflasyonun kontrol altında olduğundan emin olması halinde durdurabileceğine işaret etti.

Temel fiyat artışlarındaki hızın devam etmesi durumunda, daha fazla parasal sıkılaşmanın olacağına dikkat çekti.

Çekirdek Enflasyona İlişkin Somut Verilere Ulaşılacak

ECB’nin Eylül ayında yapacağı toplantıya ilişkin belirsizliklerin sürdüğünü kaydeden Kazimir, yakın bir gelecekte çekirdek enflasyonun kontrol altında tutulduğunu gösteren gerçek verilere ulaşacaklarını öngördü.

Çekirdek enflasyonun inatçı olmaya devam etmesi durumunda Eylül’de bir artış daha yapılabileceğinin sinyalini verdi. Eylül’deki toplantıya ilişkin belirsizliğin devam ettiğini yineledi.

GCM Yatırım Banner

Kazimir gazetecilere yaptığı açıklamada çekirdek enflasyonun ücret artışı ve kâr marjları gibi ikincil faktörlerden etkilendiğini kaydetti. En çok korktukları şeyinse fiyat artış sarmalı olduğunu ekledi.

Eurosystem Bilançosu Küçülmeye Devam Ediyor

Varlık Alım Programı kapsamındaki satışların şu anda gündemde olmadığını vurgulayarak, Eurosystem bilançosunu oldukça başarılı bir şekilde küçültmeye devam ettiklerinin altını çizdi. Bu durumun herhangi bir ek belirsizliğe veya likidite sıkıntısına neden olmadığının önemli olduğunu belirtti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Haziran ayı başında Euro Bölgesi’nin Mayıs ayı yıllık manşet tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 6,1’e gerilemişti. Piyasa beklentileri ise bölgedeki enflasyonun yüzde 6,3’e gerilemesi yönündeydi.

Bölgede enerji ve gıda hariç çekirdek enflasyon ise Mayıs ayında Nisan’daki yüzde 5,6′lık değerinden yüzde 5,3′e gerilemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.