Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB’den Makhlouf Merkez Bankalarının Güven Kaybı Yaşadığını Söyledi

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Gabriel Makhlouf, merkez bankalarının kaybedilen güveni yeniden inşa etmeleri gerektiğini söyledi.
ECB’den Makhlouf Merkez Bankalarının Güven Kaybı Yaşadığını Söyledi
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Gabriel Makhlouf, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının bir dereceye kadar güvenlerini kaybettiklerini ve karar alma süreçlerini yalnızca finansal piyasalara değil daha geniş bir kitleye açıklayarak güveni yeniden inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

Büyük merkez bankaları, ısrarcı olmaya devam eden enflasyonu azaltmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını artırıyor. ECB tek başına oranları Temmuz ayından bu yana toplam 375 baz puan artırdı ve ekonomistler sonraki iki toplantısında da 25 baz puanlık artışlar olacağını tahmin ediyor.

İrlanda Merkez Bankası Başkanı da olan Makhlouf, ECB’nin 25 yıllık tarihindeki en yüksek faiz oranlarını uygulaması sonrasında, bankanın daha geniş toplumla konuşma yükümlülüğü olduğunu ve her yerdeki kurumlar gibi güvenini biraz kaybettiğini söyledi.

Makhlouf sözlerini, “Ne gördüğümüzü ve neden böyle yargılarda bulunduğumuzu açıklamamız gerekiyor. İnsanlarla ve topluluklarla onların anlayacağı bir dilden konuşmamız gerekiyor ve bence sonunda bu şekilde güven yeniden inşa ediliyor. Merkez bankaları olarak bunu yapabiliriz.” ifadeleri ile sürdürdü.

Enflasyonun en az 2025’e kadar ECB’nin hedefinin üzerinde olması beklenirken, tüketiciler ve yatırımcılar daha uzun vadeli yüzde 2’nin üzerinde fiyat artışı beklemeye başladılar. Bu durum ECB’nin enflasyonu dizginleme yeteneğine olan güvenin kaybolduğunu gösteriyor.

Uzmanlara göre kalıcı enflasyon ücret taleplerini artırabilir ve potansiyel olarak kırılması zor bir ücret-fiyat sarmalı oluşturabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu