Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Bankaların Kredi Risklerini Yönetiminde Eksiklikler Görüldü

Avrupa Sayıştayı, Avrupa Merkez Bankası denetçilerinin bankalara olan yaklaşımına ilişkin bir rapor yayınladı.
ECB’nin Bankaların Kredi Risklerini Yönetiminde Eksiklikler Görüldü
HABER GİRİŞ

Avrupa Sayıştayı (ECA), Avrupa Merkez Bankası (ECB) denetçilerinin, özellikle en kötü performans gösteren bankalar söz konusu olduğunda, kredi riskini yönetme biçimleri konusunda çok hoşgörülü davrandıklarını söyledi. bildirdi.

ECB, Euro Bölgesi’nin en büyük bankalarını denetliyor ve uzun süredir borç verenlerin bozulan kredi riskini ciddiye almamalarından ya da sorunları fark etmemelerinden şikayet ediyor. Avrupa Birliği denetçisinin son raporu, sorunun bankaların uyum eksikliğinden daha sistemik olduğunu gösteriyor.

‘ECB Yeterince Katı Değil’

Rapor, ECB’nin kurallarını tutarsız bir şekilde uyguladığı, en yüksek riskli borç verenlere karşı hoşgörülü davrandığı, sermaye kararları vermesinin çok uzun sürdüğü ve her zaman yeterli denetim kadrosuna sahip olmadığı sonucuna varıyor.

ECA raporunda, “Bankalar daha yüksek risklerle karşı karşıya kaldıklarında ECB orantılı olarak daha yüksek gereksinimler dayatmadı. Bu da risklerin dayatılan gereklilikle açıkça bağlantılı olmadığı anlamına geliyor.” ifadelerine yer verdi.

En yüksek riskli bankaların gereksinimlerinin önceden tanımlanmış aralıkların en altından seçildiğine dikkat çekilen raporda, kredi riskinin yüksek ve sürekli olduğu zamanlarda ECB’nin denetim önlemlerini yeterince yükseltmede başarısız olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

ECA, bu uygulamanın bir sonucu olarak, düşük riskli bir bankanın aslında daha yüksek riskli bir borç verenden daha yüksek sermaye gereksinimlerine sahip olabileceğini söyledi. Rapor, ECB’nin 2019’da denetim amacıyla bankalara özgü hassas verileri paylaşmayı kabul etmesinden bu yana ilk rapor olmakla beraber, tavsiyeleri bağlayıcılık taşımıyor.

Raporun ekinde ise bazı hususları kabul eden ECB, ek sermaye gerekliliklerini belirlemeye yönelik mevcut metodolojisinin, bir kurumun maruz kaldığı tüm önemli risklerin uygun şekilde karşıladığını belirtti.

ECB’nin 2023’ten itibaren personel sayısını artırmamaya karar verdiği ve 22 ulusal denetçiden dokuzunun, ortak denetim ekiplerini kadroya alma konusunda yetersiz kaldığı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın