Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Kazimir Faizlerin Son Kez Artırılmasından Yana

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarından Peter Kazimir, gelecek hafta son kez faiz artırımı yapılabileceğini söyledi. Detaylar şöyle...
ECB’den Kazimir Faizlerin Son Kez Artırılmasından Yana
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Peter Kazimir, gelecek haftaki faiz toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. Kazimir, ECB’nin bu toplantıda faizleri son kez artırabileceğini, sonrasında sabit tutabileceğini söyledi.

ECB, son dokuz toplantısının her birinde faiz oranlarını artırdı ve politika yapıcılar, durgunluk korkularını artıran kötüleşen büyüme görünümü göz önüne alındığında, mevduat faizinin yeniden yüzde 4’e yükseltilmesi veya duraklatılması arasında tartışıyor.

Kazimir, enflasyonun inatla yüksek kalması ve enflasyon beklentilerinin ECB’nin yüzde 2 hedefinin çok üzerinde olması nedeniyle bir faiz artırımının daha gerekli olduğunu söyledi.

Seçeneklerden biri Eylül ayında ara vermek ve gerekirse Ekim veya Aralık ayında 25 baz puanlık başka bir faiz artırımı olabileceğini kaydeden Kazimir, “İkinci seçenek bana daha uygun ve makul görünüyor. Önümüzdeki hafta 25 baz puan daha sunacağız ve sonrasında biraz ara vereceğiz.” diye konuştu.

Kazimir, enflasyon ve ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerin henüz güncellenmediğini, özellikle ücret gelişmelerine ilişkin belirsiz görünüm göz önüne alındığında, bunların belirsiz olmaya devam ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İlk toplantıda yapılacak bir artışın, piyasalara daha net sinyaller vereceğini ve politika yapıcılara enflasyonun yüzde 2’ye doğru sürdürülebilir bir yolda olduğunu görmeleri için daha fazla zaman tanıyacağını sözlerine ekledi.

Yatırımcılar gelecek haftaki toplantıda faiz artırımı ihtimalini 3’te 1 olarak görüyor ancak daha sonrasında bir artışın daha muhtemel olduğunu düşünüyor. Büyüme göstergelerinin çoğu beklentilerin altında performans gösterse de, Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon hala yüzde 5’in üzerinde kalmayı sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.