Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yöneticisi: Kripto Düzenlenirken Kumar Gibi Görülmeli

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, kriptonun düzenlenmesi ve daha fazla denetlenmesi gerektiğini söyledi.
ECB Yöneticisi: Kripto Düzenlenirken Kumar Gibi Görülmeli
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçen yıl boyunca çeşitli etkenlerden dolayı sert bir düşüş dönemi geçirdi. Düşüşler bazı şirketleri ise iflas etme noktasına getirdi. Yaşanan bu süreç düzenleyicilerin harekete geçeceğine dair beklentileri artırıyor.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, sektörün daha fazla denetlenmesi çağrısında bulundu. Panetta, kripto para yatırımının kumarla eş tutulabileceğini belirterek, dijital varlıkların ekonomik açıdan yararlı olmadığını söyledi.

Son fiyat hareketini takiben, dijital varlıkların desteksiz geçmişleri nedeniyle dalgalanan değer nedeniyle spekülatif bir nitelik taşıdığını ve kumar faaliyetleri olarak ele alınması gerektiğini öne sürdü.

Panetta: Kriptolar Fayda Sağlamıyor

Panetta kriptoların sosyal veya ekonomik açıdan bir yarar sağlamadığını belirtirken, nadiren ödemeler için kullanıldığını ifade etti. Tüketimi ya da yatırımı finanse etmediklerini, bir yatırım şekli olarak, desteklenmeyen kriptoların herhangi bir içsel değerden yoksun ve spekülatif varlıklar olduğunu söyledi.

Panetta, düzenlemeleri yürürlüğe koyarken ECB’nin mevcut kumar yasalarından yararlanması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda, dijital varlıkların kara para aklama, terörün finansmanı ve yaptırımların atlatılması gibi diğer ahlaksızlıklar için kullanılabilecek araçları belirlemeye vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Kripto varlıkların popülaritesindeki artışın, daha geniş finansal sistemi etkileyebileceğine dair endişeler sıkça dile getiriliyor. Bu endişelere yanıt olarak sektöre katı düzenlemeler getirilmesine yönelik çağrılar yapılıyor.

Panetta ayrıca dijital varlıkların etkisine karşı merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) dikkat çekti. Avrupa Birliği bünyesinde CBDC’lerin uygulanması gerektiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası, CBDC araştırmasının ileri aşamalarında olan dünya çapındaki merkez bankaları arasında yer alıyor.

Avrupa ayrıca kripto düzenlemesi konusunda somut adımlar atıyor. Bu doğrultuda bölge, Kripto Varlık Piyasaları MiCA) mevzuatını uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.