Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yetkilisinden Bu Yıl Faiz İndirimlerinin Sayısına İlişkin Açıklama

Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Yannis Stournaras, bu yılın sonuna kadar toplamda dört kez faiz indirimi yapılabileceğini söyledi.
ECB Yetkilisinden Bu Yıl Faiz İndirimlerinin Sayısına İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Yannis Stournaras, bankanın bu yıl içerisinde uygulayabileceği faiz politikasına ilişkin konuştu Stournaras, yıl sonuna kadar 100 baz puanlık bir indirimi yapılacağını ve toplam dört faiz indiriminin mümkün olduğunu söyledi.

Stournaras değerlendirmesinde, “Enflasyon Mart tahminlerimiz doğrultusunda gelişirse ve bu eğilim yıl sonuna kadar devam ederse, bu yıl ECB’den temel faiz oranlarında indirim alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı da olan stournaras, “Şahsen ben faiz oranlarının bu yıl dört kat, her defasında 25 baz puan düşürülmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Güvercin bir politikası olarak bilinen Stournaras’ın görüşleri şu ana kadar diğer Yönetim Konseyi üyeleri tarafından tam olarak yansıtılmış değil. Bunnun henüz ortak bir görüş olmadığını belirten Stournaras, “Bazı meslektaşlarımız daha temkinli davranıyor ve faiz indirimlerinin daha ılımlı olması gerektiğine inanıyor.” ifadelerini kullandı.

Fransa ve İtalya’dan gelen son enflasyon verileri, merkez bankasının faiz indirimine er ya da geç başlaması gerektiğini kanıtlar nitelikte.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde enflasyon her geçen dönem ECB’nin yüzde 2 hedefine yaklaşıyor. ECB Başkanı Christine Lagarde’ın daha önce işaret ettiği ilk faiz indiriminin Haziran’da gerçekleşmesi ihtimali, politika yapıcıların büyük bölümü tarafından destekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.