Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yetkilisi Nagel Faiz İndirimleri için Görüşünü Paylaştı

Avrupa Merkez Bankası üyesi Joachim Nagel, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin değerlendirmede bulundu.
ECB Yetkilisi Nagel Faiz İndirimleri için Görüşünü Paylaştı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin duruşu ile bilinen politika yapıcısı Joachim Nagel, faiz politikasına ilişkin görüşlerini paylaştı. Nagel enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini belirterek, faiz oranlarını indirmek için çok erken olduğunu söyledi.

Daha yüksek faiz oranlarından yana olan politika şahini Bundesbank başkanı, daha öncedne olduğu gibi ECB’nin bahardan itibaren borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlayacağı yönündeki piyasa beklentilerine karşı çıktı.

Nagel açıklamasında, “Faiz indirimlerinden bahsetmek için henüz çok erken, enflasyon çok yüksek. Yeni verileri görmek istiyorum. Bir sonraki toplantıyı bekleyip göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Piyasalar ECB’nin bu yıl 150 baz puanlık faiz indirimi yapacağını fiyatlıyor. Beklentiler gevşeme politikasının Nisan ayında başlayacağı yönünde. Nagel faiz indirimleri için yaz aylarını bekleyebileceklerini söyledi ancak spekülasyon yapmaktan kaçındı.

ECB Başkanı Christine Lagarde daha önceki açıklamasında, politika yapıcıların enflasyonun yüzde 2 hedefine geri döndüğüne ikna olduktan sonra faiz indirimlerinin başlayacağını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası başlattığı sıkılaştırma politikası kapsamında faiz oranlarını yüzde 4,50 seviyesine kadar çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın