Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Yetkilisi: Mayıs’ta 50 Baz Puanlık Artış Olabilir

ECB Konsey Üyesi Robert Holzmann, Viyana’da konuşarak Mayıs ayında 50 baz puanlık artış olabileceğini söyledi. İşte detaylar;
ECB Yetkilisi: Mayıs’ta 50 Baz Puanlık Artış Olabilir
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Robert Holzmaann, küresel piyasaları değerlendirerek ECB’nin faiz artış olasılıklarını paylaştı. Holzmann, Viyana’da verdiği bir mülakatta bir miktar iyimserlik olsa da belirsizliklerin de kendini gösterdiğini söyledi. Mayıs’ta işlerin kötüleşmediği takdirde 50 baz puanlık artış olabileceğini belirtti.

Konsey Üyesi, Mayıs ayında 25 baz puan artışla yola devam edilirse yüksek oranda artış yapmanın sorun olabileceğini kaydetti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+) petrol üretimini azaltma kararının faiz politikası üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağını paylaştı.

Temmuz ayından itibaren toplam 350 baz puan faiz artırımına giden ECB’de üyelerin arasında farklı görüşler hakim.

Avrupa Bölgesi’nde manşet enflasyon Aralık ayında yüzde 6,9’a düşmüştü. Ancak çekirdek enflasyon zirveye ulaşmıştı.

İtalya Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda enflasyonla para politikasıyla mücadele etmenin yeterli olmadığını söylemişti. Giorgetti, geçtiğimiz ay ECB’yi bankacılık sektöründe yaşanan olaylara rağmen 50 baz puanlık artış yapmasından dolayı eleştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu