Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yeşil Ekonomi için Tahvil Alımlarını Yenileyecek

Avrupa Merkez Bankası, yeşil ekonomiyi desteklemek için ilave kurumsal tahvil alımları yapılacağını duyurdu. Detaylar haberde;
ECB Yeşil Ekonomi için Tahvil Alımlarını Yenileyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB),  iklim eylem planına uygun para politikası uygulamaları ile ilgili bugün basın bülteni yayımladı.

Bültende, iklim değişikliği hususlarını para politikası uygulamalarına dahil etmek için kurumsal tahvil alımlarında yeşil şirketlerin destekleneceği duyuruldu.

Bu amaçla ECB Yönetim Konseyi’nin ilave adımlar atmaya karar verdiği açıklandı.

ECB Başkanı Christine Lagarde konuyla ilgili olarak; “Bu kararlarla iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki kararlılığımızı gerçek eyleme dönüştürüyoruz” dedi.

Yeşil Şirketler için 344 Milyar Euroluk Tahvil Alımı

Konseyde alınan kararlara göre, yeşil şirketleri desteklemek için bankanın 344 milyar euroluk kurumsal tahvil portföyü kademeli olarak yenilecek.

GCM Yatırım Banner

Tahvil yatırım kararlarında şirketlerin geçmiş performansları baz alınacak ve karbon emisyonunda eksilmeye gitme hedefleri ile kamuoyuna sunulan veriler incelenecek.

Bültende yer alan ifadede, ECB’nin kurumsal tahvil alımlarında iklim eylem planına uygunluk koşulunu göz önüne alacağı, teminat çerçevesinde, açıklama gerekliliklerinde ve risk yönetiminde iklim değişikliğini hesaba katacağı belirtildi.

Paris Anlaşması ve AB İklim Tarafsızlığı Ön Koşul

Alınacak önlemlerle, Eurosystem’in bilançosundaki iklim değişikliği ile ilgili finansal riski azaltma, şeffaflığı teşvik etme ve yeşil ekonomiye geçişi desteklemenin amaçlandığı aktarıldı.

Kurulda, iklim değişikliği ile mücadelenin Euro Bölgesi’nde finansal istikrarın korunması için çok önemli olduğunu savunuldu.  Atılacak adımlarda söz konusu önlemler de sıralandı.

Buna göre Paris Anlaşması’nın hedefleri ve Avrupa Birliği’nin (AB) iklim tarafsızlığı hedefleriyle uyum göz önünde bulundurulacak ve düzenli olarak kontroller yapılacak.

Başkan Lagarde’ın yorumu şöyle: “İklim değişikliğini para politikası operasyonlarımıza dahil etmek için daha somut adımlar atıyoruz. Ve gelişen iklim gündemimizin bir parçası olarak, faaliyetlerimizi Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumlu hale getirmek için daha fazla adım olacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.