Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Visco Enflasyon için İyimser Konuştu

Enflasyonla mücadelesi başarıya kavuşan Avrupa ekonomisi için konuşan ECB üyesi, 2 yıl sonraki enflasyon hedefine daha erken ulaşılabileceği tahminini paylaştı.
ECB/Visco Enflasyon için İyimser Konuştu
HABER GİRİŞ

Daha önceki çağrılarında faiz politikasında dikkatli olma telkinlerini paylaşan İtalya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco, enflasyonda düşüş beklentini dile getirdi.

Bloomberg TV’ye konuşan Visco, enerji maliyetlerindeki düşüşün enflasyonun ateşini söndüreceği beklentisini dile getirerek, fiyatların giderek baskılanacağını ifade etti.

Enflasyondaki düşüşün tahminlerin de üzerinde olabileceği sinyallerini veren ECB üyesi, “Enerji fiyatlarında gözlenen önemli düşüşün önümüzdeki aylarda çekirdek enflasyonda da görülmesini bekliyoruz. ECB, enflasyonun 2025 sonunda yüzde 2 olacağını öngörüyor. Ancak benim izlenimime göre bu hedefe daha hızlı ulaşılabilir” dedi.

Bugüne kadar enflasyonla mücadelede şahin tavrını koruyan ECB’nin enflasyonu daha da aşağı çekmek için riskli hamleler yapmasının yakından takip edildiğini sözlerine ekledi.

Visco, “Gereğinden daha az şey yapma riski de var. Bu nedenle dengeli olmalıyız ve gelen verilere göre karar vermeliyiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Resesyon korkularına da değinerek, “Ekonomiyi bir resesyon olmadan enflasyondan kurtarabiliriz. Bu konuda dikkatli olmalıyız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.