Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Varlık Alımını 500 Milyar Euro Artırmasıyla, EUR/USD %0,5 Yükseldi

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. Varlık alımını genişleterek süresini uzattı. Piyasanın beklediği bu karar sonrasında Euro, ABD doları karşısında sınırlı yükseliş gösterdi.
ECB’nin Varlık Alımını 500 Milyar Euro Artırmasıyla, EUR/USD %0,5 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasaların yakından izlediği aylık toplantısını gerçekleştirdi. Beklentiye paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen banka, yine beklendiği gibi Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) genişleterek, süresini uzattı.

Daha önce 1 trilyon 350 milyar Euro olan varlık alım programı 500 milyar Euro daha artırılarak, toplamda 1 trilyon 850 milyara çıkarıldı. Varlık alımlarının 2022’nin Mart ayına kadar süreceği belirtilirken, coronavirüs salgınının yarattığı etkiler ortadan kalkıncaya kadar net alımların süreceği açıklandı.

ECB Yönetim Konseyi, vadesi dolmakta olan menkul kıymetlerden anapara ödemelerinin yeniden yatırımını, en azından 2023’ün sonuna kadar uzatmaya karar verdi.

Avrupa Merkez Bankası 10 Aralık Kararları%2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar politika faiz oranının düşük seviyede tutulacağını belirten banka, Uzun Vadeli Refinansman İşlemlerinin (TLTRO) ise 2022’nin Haziran ayına kadar uzatılmasına karar verdi. TLTRO III operasyonlarında uygun kredi stoklarının %50-55 arasında borçlanma hakkına sahip olacağı bildirildi.

Toplantıda alınan bir diğer karar ile Nisan ayında kabul edilen teminat gevşetme tedbirlerinin süresinin de Haziran 2022’ye kadar uzatılması oldu. Bunun yanında dört tane daha ek pandemik acil durum uzun vadeli yeniden finansman operasyonu (PELTRO) devreye konulacak.

Satın alma programında, aylık alımların 20 milyar Euro olarak uygulanmaya devam edeceği, bu adımın politika faizlerini destekleyici etkisi sürene kadar da devam ettirileceği eklendi. Euro Bölgesi dışındaki tüm merkez bankaları ile geçici swap ve repo uygulaması 2022 Mart dönemine kadar sürecek.

GCM Yatırım Banner

Alınan kararların pandeminin ekonomik etkilerini azaltması açısından yardımcı olacağı, döviz kurları ve enflasyon görünümünün yakından izlenmeye devam edeceği söylendi. Merkez Bankası’nın enflasyonda hedef tutturulana kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği eklendi.

Euro/Dolar paritesi varlık alımının artırılmasının ardından hafif yükseldi.
Euro/Dolar Paritesi Hafif Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salgının ekonomik etkilerini hafifletmek adına atılan yeni adım bölge para birimini destekledi. Ancak alınan karar piyasanın beklediği gibi olduğu için çok fazla hareketlilik yaşanmadı Çarşamba günü 1,20’den kapanan EUR/USD paritesi yeni güne yatay başladı.

Avrupa Merkez Bankası kararını beklerken 1,2075 ile gün içi en düşüğü kaydeden parite, ekonomiyi destekleyecek kararların ardından yükselişe geçerek 1,2135’e çıktı. Bu aynı zamanda günün en yüksek seviyesi olarak gerçekleşti. TSİ 17:00 sularında ise %0,40 artıda 1,2128’den işlem görüyor.

Şu sıralar %0,88 yükselişle 9,5347’den işlem gören Euro kurunda da sınırlı bir değişim oldu.
Euro 9,55'e Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 15:00 sularında 9,52’den işlem gören EUR/TRY, Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından 9,5584’e yükseldi. Sonrasında hafif düşüş yaşadı. Kur haftanın dördüncü işlem gününe sakin başlayarak, Eylül işsizlik rakamlarının ardından yükselişe geçti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, kararların ardından düzenlenen basın toplantısında ekonominin yılın dördüncü çeyreğinde daraldığını, özellikle hizmet sektörünün yavaşladığını söyledi. Pandeminin kısa vadeli etkilerinin açıklanan verilerde somut bir şekilde görüldüğünü aktardı.

Ekonomiye dair belirsizliğin yüksek olduğunu ifade eden Lagarde, aşılamanın başlamasıyla birlikte risklerin aşağı yönde değişeceğini ekledi. 2021 yılının başlarına kadar manşet enflasyonun negatif kalmaya devam edeceğini, ancak sonrasında yükselmesini beklediklerini anlattı.

Salgında ikinci dalganın etkisinin beklenenden çok daha fazla olduğunu söyleyen Lagarde, bu nedenle ulusal mali politikaların desteğinin devam etmesi gerektiğine dikkat çekti

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.