Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Ukrayna Grivnası-Euro Değişimi için Plan Yapıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), AB garantili Ukraynalı mülteciler için para değişimi yapmaya hazırlanıyor. İşte detaylar;
ECB Ukrayna Grivnası-Euro Değişimi için Plan Yapıyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği’nin (AB) bankanın riskini karşılayacak bir garanti vermesi halinde milyonlarca Ukraynalı mültecinin grivna para birimini euroya çevirmek için bir plan düzenlemeye hazır.

Reuters’ın aktardığı bilgilere dayanan haber, Ukrayna grivnasının euroya çevrilmesi için uygulamanın yakın olduğunu gösterdi.

Grivna-Euro Değişimi için Plan Yolda

Yaklaşık 4 milyon Ukraynalı, Rus işgalinden AB’ye kaçsa da söz konusu para değişimi olunca sorun yaşıyorlar. Çünkü çok az banka savaşın içindeki bir ülkenin para birimini satın almak istiyor.

Kaynaklar, Reuters’e ayın başlarında ECB’nin bir para birimi dönüştürme tesisi üzerinde çalıştığını söylerken bunun nasıl başarılabileceğine ilişkin seçenekler ilk kez açıklandı.

Geçen hafta Avrupa Komisyonu’na gönderilen ve Reuters tarafından görülen ECB belgesinde tercih edilen seçenek, ECB ve Eurosistemi oluşturan ulusal merkez bankalarının birlik için mali aracılar şeklinde hareket etmeleri olarak gösterildi.

Aynı zamanda ECB, Ukrayna Merkez Bankası ile aracı olarak hareket etmesi için bir anlaşma imzalayacak.

AB, bütçesi aracılığıyla, Ukrayna Merkez Bankası’nın savaş nedeniyle anlaşmayı yerine getiremeyebileceği riskini kapsayacak bir garanti verecek. Anlaşma, grivnanın euroya çevrilmesi için döviz kurunu, planın işleyeceği maksimum tutarı ve süreyi içerecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%